Mustafa Akar

Yazar resmi yok

Mustafa Akar

Hayatını şiir tadında, naif ve anlamlı yaşayan günümüz şairlerinden Mustafa Akar, Türk Edebiyatı’nın yaşayan en güçlü kalemlerinden biri olarak adından söz ettiriyor. Yaşamını çocukluğundan beri okumak ve yazmak üzerine kurgulayan Akar; sıradan insanın hayat görüşünü, duygularını ve gerçeklerini çarpıcı bir üslupla dizelerine yansıtıyor. Türk insanını kendi yaşam çizgisi üzerinde ele alan şair; köklü inançları, toplumsal değerleri ve gelenekleri olduğu kadar bireysel düşünceleri de zengin imgelerle şiirlerine aktarıyor. 

Yalnızca Şiir ile Var Olmak Mümkün mü?

1979 yılında Giresun’da dünyaya gelen şair Mustafa Akar, şiir yazmaya oldukça genç bir yaşta başladı. Çocukluğundan beri okumaya karşı büyük bir ilgi duyduğunu aktaran şair; Detay adlı ilk şiirini, lise öğrenimini gördüğü esnada kültür sanat ekini hazırladığı Sonhaber adlı yerel bir gazetede yayınladı. Sonrasında ise şiirlerini farklı yazınsal mecralarda yayınlamaya devam etti.

Yayınlanan ilk şiiri Detay’ın da yer aldığı Küçük Bir Gökada adlı birinci şiir kitabını 2002 yılında çıkaran Akar, denemelerinden oluşan Ev Yazı Tahtası adlı ikinci kitabını da 2007 yılında yayımladı. Akar’ın ikinci şiir kitabı Tenezzül ise 2009 yılında okurlarıyla buluştu. Şair, ilk şiir kitabı ile ikincisi arasındaki yedi yıllık zaman farkını şu şekilde açıklıyor: Yazacağı metni, en iyi biçim ve üslup ile aktarabileceği doğru zamanın gelmesini beklemek… Böylece üretmek için hayal gücünü zorlamadığının altını çizen şair, ortaya koyduğu nitelikli eserlerle bunu güçlü bir biçimde ispatlıyor.

Mustafa Akar’ın En Sevilen Kitaplarını Kaçırmayın!

Türk edebiyatında 2000’ler döneminin en dikkat çeken şiir örneklerini dilimize kazandan Mustafa Akar; özellikle Planör, Baretta, Tüm Nefesliler, Sabahın Bir Yerinde ve Giresun’da Birdenbire Bir Merdiven adlı şiirleri ile geniş kitlelerce tanınıyor. Akar’ın 2018 yılında yayımlanan son kitabı Gezegenin Tamahkar Çocukları ise şairin kendi iç dünyasını ve küçük insanın kaygılarını anlattığı şiirinin en olgun örneklerini barındırıyor. Mustafa Akar’ın duygu ve gerçeklik ile bezenmiş iç dünyasına tanıklık etmek için geç kalmayın! Şairin en güncel şiir örnekleri, bu kategoride sizi bekliyor!

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

8 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.