Katy Perry

Katy Perry

Asıl adı Katheryn Elizabeth "Katy" Hudson olan Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu Katy Perry 25 Ekim 1984 yılında Amerika'nın California eyaletinde duuml;nyaya geldi. Muuml;ziğe ccedil;ok kuuml;ccedil;uuml;k yaşlarda başlayan Katy Perry ccedil;ocukluk yıllarında kilisede gospel muuml;ziğini ccedil;alarak ve souml;yleyerek buuml;yuuml;duuml;. Kariyerine 2001 yılında, "Kate Hudson" isimli dinsel muuml;ziklerden oluşan albuuml;muuml;yle başladı.2004'te The Matrix isimli produuml;ksiyon şirketiyle ilerleyen yıllarda satışa sunulan ortak bir albuuml;m kaydetti. Glen Ballard ile ccedil;alışarak bir stuuml;dyo albuuml;muuml; hazırladı fakat yapımcı şirketi yuuml;zuuml;nden yayımlayamadı. Bu albuuml;mdeki şarkılardan biri olan "Simple" 2005 yılında "The Sisterhood of The Travelling Pants" adlı filmin soundtrack ccedil;alışması olarak kullanıldı.2007 yılında Capitol Record'la albuuml;m anlaşması imzaladı. 2008'de yayımladığı ikinci stuuml;dyo albuuml;muuml; "One of the Boys" ile tanındı ve albuuml;mde yer alan "I Kissed a Girl" "Hot n Cold" ve "Waking Up in Vegas" şarkıları Billboard Hot 100 listesinde ilk ona girmeyi başardı.


2010'da, uuml;ccedil;uuml;ncuuml; stuuml;dyo albuuml;muuml; Teenage Dream 'i piyasaya sundu ve bu albuuml;mden ccedil;ıkan "California Gurls", "Teenage Dream", "Firework", "E.T." ile "Last Friday Night (T.G.I.F.)" adındaki parccedil;alar Billboard 100 listesinde bir numaraya yuuml;kseldi. Bouml;ylece Katy Perry aynı albuuml;mden liste başı beş tane şarkı ccedil;ıkaran ilk kadın şarkıcı olarak kayıtlara geccedil;ti.
Mart 2012'de, uuml;ccedil;uuml;ncuuml; stuuml;dyo albuuml;muuml;nuuml; yeniden duuml;zenleyerek "Teenage Dream: The Complete Confection" adıyla tekrar piyasaya suuml;rduuml;. Yeniden duuml;zenlenen albuuml;muuml;n ccedil;ıkış parccedil;ası "Part of Me" olarak yayınlandı.


Temmuz 2012'de, bir sanatccedil;ı olarak kendisinin hayatına odaklanan ve İngiliz oyuncu Russell Brand ile 2010'ların başında yaptığı evliliğin dağılmasını konu alan belgesel filmi Katy Perry: Part of Me'yi yayımladı.


Katy Perry, ABD Billboard Hot 100 listesinin ilk onunda art arda elli iki hafta kalabilen tek şarkıcıdır. MTV tarafından 2011'de "Yılın Sanatccedil;ısı" olarak belirlendi. 2012 itibariyle Perry, sekiz Grammy Ouml;duuml;luuml;'ne aday gouml;sterildi. Duuml;nya genelinde 11 milyon albuuml;m ve 81 milyon single satarak tuuml;m zamanların en ccedil;ok satan sanatccedil;ıları arasına girdi. Forbes tarafından 2011, 012 ve 2013 yıllarında "Muuml;zikte En Ccedil;ok Kazanan Kadınlar" listesine dahil edildi.


nbsp;


nbsp;
Albuuml;mler
1. Katy Hudson, 2001
2. One Of The Boys, 2008
3. The Hello Katy Australian Tour EP, 2009
4. MTV Unplugged, 2009
5. Teenage Dream, 2010
6. Teenage Dream: The Complete Confection,2012
7. Prism, 2013
8. PRISM (Acoustic Sessions), 2014
9. Witness, 2017


nbsp;

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

9 ADET

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız