James Hatfield

Yazar resmi yok

Şanslı Velet ilk defa 1999 yılında ABD'de St. Martin's Press tarafından yayınlandı. Yayınlanmasından kısa bir süre sonra, Hatfield'ın mahkum edilmiş bir suçlu olduğu öğrenilince 100 bin kitap yayıncısı tarafından piyasadan çekilerek yakıldı. Soft Skull Press kitabın haklarını Kasım 1999'da aldı ve Hatfield'in suçunu da anlatan bir önsözü de içeren yeni bir baskı yayınladı. Aynı zamanda bu baskı Hatfield'in işlediği suçtan dolayı, bir araştırmacı olarak bir siyaset adamının hayatını dengeli bir şekilde aktarıp aktaramamasını da sorguladı.

Şubat, 2000 yılında kitabın önsözünde ismi geçen iki kişi iftira iddiasıyla Soft Skull Press'e, James Hatfield'e ve ABD'de kitabı satan birçok kitabevi zincirine dava açtı. Dolayısıyla kitap yeniden piyasadan çekildi. Orijinal önsözün bir daha basılamayacağına dair anlaşmaya varıldı. Bu gelişme, Soft Skull Press'in Haziran 2001'de yeni bir baskı yayınlamasına yol açtı. Kitabın ana metni hiçbir şekilde değiştirilmemiştir, içerdiği hiçbir satırın yanlış olduğu ispat edilememiştir.

James H. Hatfield (1958-2001) ABD'nin Arkansas Eyaletinde doğmuş, uzun yıllarını Dallas, Teksas'ta geçirmiş bir yazar ve gazeteciydi. Aynı zamanda Online Journal'ın köşe yazarlığını da yapan Hatfield, en sevdiği aktiviteler arasında dağcılık, bahçıvanlık ve ailesiyle zaman geçirmek olduğunu söylerdi. James Hatfield, Şanslı Velet'in yayınlanmasının ardından hakkında başlatılan karalama kampanyasının etkisiyle yaşamına son verdi.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

1 ADET

      x

      İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız