Horn Brass

Horn Brass

Oda müziği denince akla hemen keman, piyano, viyolonsel gelir de, nefesliler, hele de bakır nefesliler söz konusu olduğunda, sanki dev bir orkestranın gücünü kendilerinde toplamışlar gibi, üç-beş kişilik bir çalgı topluluğunun kıyameti koparması beklenir—dolayısıyla, bir bakır nefesli çalgılar beşlisi, örneğin, koskoca bir salonu doldurabilecek, tınlatabilecek bir oda müziği topluluğu olarak, müzik dünyasında apayrı bir yer tutar.

Diğer yandan, hele de icracıların ustalığına diyecek bir şey yoksa, en hassas, en kırılgan, billursu tınıların iç-içe geçtiği, ışımalı bir ses örgüsü de bu çalgı ortamının harcı, alâmet-i farikası olacaktır.


İşte, tam da böyle bir oluşum, GOLDEN HORN BRASS (GHB) topluluğu, 12 yılı aşkın bir süredir ülkemizin bu alandaki önde gelen temsilcisi, yüz akı.

2004 yılında Begüm Gökmen tarafından kurulan ve faaliyetlerini bugüne dek kesintisizce sürdürmeyi başaran, Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisinden söz ediyoruz: Andante dergisinin 2014'te beşincisini düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Oda Müziği Topluluğu kategorisinde, Birincilik ödülüne layık görülmeleri boşuna değil; her biri alanında usta birer müzisyen; solistliklerinin yanında deneyimli birer orkestra elemanı ve eğitimci olan beş seçkin müzisyenin güç birliğiyle oluşan bu topluluk, yurtiçindeki sayısız konserin yanı sıra yurt dışında, en prestijli organizasyonlarda da, ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyor.


İki trompet, korno, trombon ve tubadan oluşan topluluğun repertuvarı son derece renkli ve çeşitli; barok, klasik, caz, pop, hattâ halk ezgilerinin sofistike düzenlemeleri arasında sınır tanımayan bir çoğulculuğa sahipler.Birçok bestecimize verdikleri siparişlerle sağladıkları motivasyon bir yanda, uzun yıllardır “eğitim konserleri” başlığı altında sürdürdükleri, yaygın ve genç kitleleri müzikle buluşturma, yetiştirme amaçlı faaliyetleri diğer yanda, müziğin toplumsallaşma adına ne denli değerli bir alan olduğunu vurgulamaktan geri durmuyorlar.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

1 ADET

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız