Horace McCoy

Yazar resmi yok

Horace McCoy, Amerika'nın önde gelen gerilim yazarlarından. “Katı gerçekçi” olarak nitelenen romanları, dünyayı sarsan ekonomik krizin içinden yazılmış birer belgeseldir. Sydney Pollak'ın filme aldığı başyapıtı Atları da Vururlar bir edebiyat ve sinema klasiği olarak anılır.

Tennessee eyaletinde doğan McCoy, 16 yaşında okuldan ayrılarak tamircilik, pazarlamacılık, New Orleans'ta fahişeler semtinde taksi şoförlüğü yaptı. I. Dünya Savaşı'nda havacı olarak orduya katıldı. Sayısız bombardıman ve keşif uçuşlarında bulundu. Yaralandı, Fransız hükümetince kahramanlık nişanıyla ödüllendirildi.

Dallas Journal gazetesinde çalıştı. Dallas Little Theatre'ın kurucu ortağı oldu. İlk kitabı The Devil Man (Şeytan Adam) “vurucu” olarak nitelenen 17 öyküsünü biraraya getiriyordu. Ekonomik krizle işsiz kaldı. Aktör olma niyetiyle Los Angeles'a gitti ama şans bulamadı. Bir dans maratonunda güvenlik görevlisi olarak çalıştı. Atları da Vururlar'da oradaki gözlemlerini romanlaştırdı.

Bu romandan sonra McCoy'un adı Fransa'da Hemingway ve Faulkner'la birlikte anılmaya başladı. Sartre ve Simon de Beauvoir'a göre Atları da Vururlar, “Amerika'nın ilk varoluşçu romanı” dır.

Diğer iki romanı da kişisel deneyimlerine dayanır. Kefenin Cebi Yok, gazetecilik, Evde Kalmalıydım ise Hollywood döneminden izler taşır.

Columbia Pictures, Paramuount, Warner Bros ve hemen bütün yapım şirketlerinde birçok önemli senaryoya imza attı. Öldüğünde (15 Aralık 1955) yine meteliksizdi. Karısı, cenaze masrfalarını karşılayabilmek için kitaplığını ve caz koleksiyonunu satmak zorunda kaldı.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

1 ADET

      x

      İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız