Astrid Lindgren

Astrid Lindgren

Astrid Anna Emilia Lindgren (d. 14 Kasım 1907 - ö. 28 Ocak 2002) İsveçli çocuk kitapları yazarıydı ve eserleri 85 dile çevirilip 100'ün üzerinde ülkede yayımlandı. En ünlü eseri de Pippi Uzunçorap serisidir.

İsveç'te Småland'da doğan Astrid Lindgren'in kitapları genelde ailesi ve çocukluk anıları üzerinedir. En ünlü karakteri Pippi Uzunçorap ise kızı Karin tarafından yaratılmıştır.

Pippi Uzunçorap, İsveçli ünlü kadın yazar Astrid Lindgren'in çocuklar için yazdığı üç kitaplık bir dizinin kahramanı. Çok değişik, çok sevimli, çok ilginç biz kız çocuğu. Garip görünüşlü, üstün yetileri olan, çok tatlı palavralar atan, ama her palavrasıyla kalıplaşmış alışkanlıklarımızı kıyasıya eleştiren, kırmızı saçları, kırmızı çilleriyle çok cana yakın, sevgi dolu bir çocuk. Pippi'nin serüvenlerini, dünyanın dört bir yanındaki çocuklar yıllardır bayıla bayıla okuyorlar, televizyon için yapılan dizi filmlerini severek izliyorlar, resimli romanları, çizgi filmleri yapılıyor. Ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren'in dünyanın hemen her diline çevrilmiş olan kitapları, her yerde satış rekorları kırıyor. Astrid Lindgren, pek çok ödüller kazanmış bir yazar. Nils Holgerson Ödülü ile Hans Christian Andersen Ödülü bu ödüllerden yalnızca ikisi. En son, 1978 Frankfurt Kitap Fuarı'nda da, Astrid Lindgren, 'çocuklar için yazan dünyanın en büyük yazarı' seçilmişti ve kendisine Dünya Barış Ödülü verilmişti.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

6 ADET

      x

      İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız