Ali Perşembe

Ali Perşembe

Ali Perşembe; Ekonomist, Teknik Analist, Menkul Kıymetler Alım-Satım Uzmanı.

Liseyi İstanbul Robert Kolej'de okudu. Ardından Florida Üniversitesi'nde Yönetim ve Pazarlama yüksek lisans diploması aldı.

Londra ve Cenevre'de çeşitli trading pozisyonlarında bulunduktan sonra 1985 yılında Türkiye'nin ilk 'Futures Options ve Foreign Exchange' brokerlık firmasını açtı.

1991 yılında Dow Jones'a katılan Ali Perşembe, Londra'da küresel karar destek ürünlerini geliştiren ekibin başında yönetici olarak görev yaptı. Bu dönem zarfında TeleTrac, Telerate Charting, ve Omega Research'ün TradeStation'ı gibi önemli ve popüler teknik analiz yazılımlarının araştırma, geliştirme ve piyasaya sürülmesinde katkıları oldu.

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan hem 'Kredi Derecelendirme' hem de 'Kurumsal Yönetim Derecelendirme' lisansı belgesi almış olan ilk ve tek derecelendirme şirketi Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. Kurucu Ortağı Ali Perşembe, teknik analist, vadeli işlemler ve opsiyonlar ve trading sistemleri geliştirme uzmanıdır.

Finans endüstrisindeki deneyim ve birikimle zamanının büyük bir kısmını teknik analiz ve diğer bağlı disiplinlerin eğitimine adadı. 20 ülke ve 28 dünya şehrinde seminer ve kurslar verdi, oturumlar yönetti.

Birçok finans klasiğinin ülke kütüphanesine kazandırılmasında redaktör ve editör olarak görev yapmış olan Perşembe, son olarak kendi kitap dizisi Teknik Analiz mi Dedin? Hadi Canım Sen de!'nin dördüncü cildini yayınladı.

2003 yılından beri Türkiye'nin tek yatırım fonu derecelendirme hizmetini de sürdürmekte olan Ali Perşembe, Jack Schwager'in Borsa Sihirbazları (Market Wizards), John Murphy'nin Görsel Yatırımcı (The Visual Investor), Gallea ve Patalon'un Karşıt Yatırım (Contrary Investment), Benjamin Graham'ın Akıllı Yatırımcı (The Intelligent Investor), Robert Hagstrom'un Warren Buffett Tarzı (The Warren Buffett Way), Robert Sheard'ın Duygusuz Yatırımcı (The Unemotional Investor) ve Charles Mackay'in Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Karışıklığın Karmaşası (Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds) isimli kitaplarının çevirilerini yaptı.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

6 ADET

      x

      İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız