Alan Parker

Alan Parker

'Yeni bir projeye start verildiğinde başlangıçta o bir başkasının kitabı, yaşamı, ülkesi ve kültürüdür. Ancak bir süre sonra öylesine yoğunlaşırsınız ki, artık olayların içine tepeden balıklama dalmışsınızdır ve bir film yapmakta olduğunuzu bile unutursunuz. Sizin kendi yaşamınız ve anılarınızla onlarınkiler birbirine karışır. O andan itibaren artık yalnızca bir gözlemci değil, aynı zamanda bir katılımcısınızdır. Bu noktaya vardıktan sonra kararları artık bir yönetmen olarak değil, ailenin bir parçası olarak vermeye başlarım.'

Parker, filmlerinde belirli bir toplumsal boyutu koruduğunu belir: 'Çektiğim filmlerin öykü anlatım ve drama boyutlarını didaktikliğe kurban etmeden toplumu etkileyecek bir şeyler söylemeye çalışıyorum.'

1971 yılında sinema rüyasına dalan Parker, İlkin yapımcı David Puttnam'ın da yardımıyla 'Melody' (1971) adlı filmin senaryosunu yazar. Daha sonraki yıllarda BBC için kısa filmler çevirdi. Ciddi anlamda ilk yönetmenlik denemesini, 1976 yılında 'Bugsy Malone' filmiyle gerçekleştiren Parker, bu filmin devamında, uyuşturucu kaçakçısı Amerikalı'nın Türkiye'den kaçışını konu alan ve Türkiye'de büyük tepkilere yol açan 'Midnight Express' ile En İyi Yönetmen Oscar Ödülü'ne aday gösterildi.
En İyi Yönetmen Oscar Ödülü'ne aday gösterildikten sonra çektiği 'Fame'in tam gediğine oturdu. Gişede inanılmaz rakamlara ulaştı. Parker da Amerika'nın saygın yönetmenleri arasındaki yerini aldı. 1982 yılında yönetmenliğini yaptığı film başarısızlıkla tanıştı. 'Shoot the Moon', gerek içerdiği söylev, gerek yapım anlamında eleştirmenlerce başarısız bulundu. Ama başarı uzak değildi. Aynı yıl Pink Floyd'un 'The Wall' albümünden yola çıkarak Roger Waters ile senaryosunu yazdığı 'Pink Floyd The Wall' adlı filmi çekti. Roger Waters'un bu filme katkısı tartışılmaz. Cannes Film Festivali'nde ödül alan Birdy, uçma hayali peşinde koşan İki yıl sonra uçuş fantazileri geliştiren bir Vietnam gazisini konu alır.

1988 yılında çevirdiği 'Mississippi Burning' ile 1 Oscar, 5 Oscar adaylığıyla başarılarına bir yenisini ekleyen Alan Parker, 3 yıl sonra Rodd Doyle'un aynı adlı romanından uyarladığı 'The Commitments'ın yönetmenliğini yaptı. BAFTA En İyi Yönetmen Ödülü dahil birçok dalda ödül kazanan bu filmin sonrasında'The Road to Wellville' (1994) ve Andrew Lloyd Webber'ın çok beğenilen müzikalinden uyarlanan 'Evita' (1996) adlı filmlerini çekti. 1999 yılında ise, yayınlandığı her ülkede kısa sürede en çok satanlar arasına giren Frank McCourt'un Pulitzer ödüllü kitabı Angela'nın Külleri'nden (Angela's Ashes) uyarlanan filmi gelir. Film, 1930'lu yıllarda Birleşik Amerika'da başlayan İrlanda'da devam eden bir sefalet ve umutsuzluk öyküsünü ele alıyor. Frank McCourt'un İrlanda Cumhuriyeti'ne getirdiği eleştiri ise yenilir yutulur gibi değildir. Kilise, vakıflar, okullar ve IRA da bu eleştiriden paylarını alır. Başrollerini Emily Watson ve Robert Carlyle'nin paylaştığı Angela's Ashes, John Williams tarafından hazırlanan özgün müzikleriyle Oscar'a aday gösterildi.

Yönetmen - Filmografi :
Life of David Gale, The (2003), Angela's Ashes (1999), Evita (1996), Road to Wellville, The (1994), Commitments, The (1991), Come See the Paradise (1990), Mississippi Burning (1988), Angel Heart (1987), Birdy (1984), Pink Floyd The Wall (1982), Shoot the Moon (1982), Fame (1980), Midnight Express (1978), Bugsy Malone (1976), Evacuees, The (1975) (TV Filmi), Footsteps (1974), Our Cissy (1974).

Senaryo - Filmografi :
Angela's Ashes (1999), Evita (1996), Road to Wellville, The (1994), Come See the Paradise (1990) (Film Öyküsü), Angel Heart (1987), Bugsy Malone (1976), Melody (1971).

Yapımcı - Filmografi :
Life of David Gale, The (2003), Angela's Ashes (1999) (producer), Evita (1996), Road to Wellville, The (1994).

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

3 ADET

      x

      İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız