Milos Forman

Milos Forman

'... Guguk Kuşu veya Amadeus'la bir daha silinmemek üzere belleğimize çakılmış bir sinemacı...'

Çek mizahını eşsiz anlatım diliyle beyazperdeye aktaran Milos Forman, Çek sinemasının Hollywood'da da başarıya ulaşmış usta yönetmeni. Forman, Çekoslavakya'da 1932 doğmuş, Nazi toplama kampı Auschwitz'te ailesinin kaybetmiş, yakınları yanında büyümüştü. Ünlü Prag akademisinde sinema bölümünde okuduktan sonra, senaryolarıyla sinemada adından söz ettirir. Yönetmenliğe geçişi ise çektiği iki kısa filmle 1963 yılına rast gelir. Usta yönetmen, ilk dönem filmlerinde, Çek sinema anlayışına uygun olarak, genç kuşağın sorunlarına eğilmiş, onların çoşkularını, hayallerini ve kırlmışlıklarını içtenlikle sinemaya aktarmıştır. Uluslararası düzeydeki ilk başarısı 1965'te geldi ('Lasky jedne Plavovlasky - Loves of a Blonde', 'En İyi Yabancı Oscar Ödülü Adaylığı').

Forman, Prag baharının yaşandığı, özgürlük rüzgarlarının estiği dönemde, Paris'teydi. Sovyet tanklarının Prag'ı isgal etmesi ve askeri bir müdahale olması üzerine ülkesine geri dönmeyerek, Paris'ten Amerika'ya geçti. Cannes'da özel juri ödülünü kazandığı 1971 yapımı 'Taking Off…, göçmen Forman'ın Amerika'daki ilk yönetmenlik deneyimi oldu. Taking Off…, Amerikan toplumundaki kuşak çatışmasını ele alıyor. Zekice yapılmış bir eleştirel film.

Asıl büyük başarı, Ken Kesey'nin romanından uyarladığı, 'One Flew Over The Cockoo's Nest - Guguk Kuşu' ile geldi. Tüm haklarını Kirk Douglas'ın aldığı romanı sinemaya uyarlayan Forman, filmin başrolü için düşünülen Douglas yerine Jack Nicholson'ı tercih etmiş; seçiminin ise ne kadar doğru olduğu, Nicholson'ın sergilediği usta işi oyunculukla (Baş kahraman, Randle Patrick McMurphy, sistem karşıtı) ortaya çıkmıştı. Filmin yapımcılığını ise, Kirk Douglas'ın oğlu, Michael Douglas üstlenmiştir. Guguk Kuşu, Frank Capra'nın 'It Happened One Night - Bir Gecede Oldu'sundan sonra beş büyük Oscar ödülünü, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu Oscarı'nı alarak sinema tarihinin unutulmazları arasındaki yerini kolayca alır.

1979'da ise 'Hair' müzikalini sinemaya aktarır ve büyük ilgi görerek gişede başarılı olur.

1984'te görkemli bir başyapıt gelir: Dahi besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın hayatını, dönemin saray bestecisi ve dönemindeki büyük rakibi İtalyan Salieri'nin (Salieri için büyük bir rakip) gözünden sinemaya aktaran 'Amadeus'. Film, hem tarihsel bir gerilim filmi, hem müzik yapıtı, hem de bir efsaneye adanmış özyaşam öyküsüdür. Forman için sonuş, tam bir başarıdır. 'Amadeus', 9 dalda Oscar kazanmış, Forman da ikinci En İyi Yönetmen heykelini baş köşesine koymuştur.

Usta yönetmen, sinema dünyasına 11 uzun metrajlı filmle katkıda bulunmuş. 1989 yılında çektiği klasik bir aşk romanı uayarlaması 'Valmont'tan sonra, yönetmenliğe bir süre ara vermiş, sinemaya küskünlük dönemi olmuştur. Ta ki 1996 yılına kadar. Hustler dergisinin yaratıcısı Larry Flynt'ın biyografisini ele aldığı, 'The People vs. Larry Flynt'la, 1996'da Oscar'a aday gösterilir. Komedyen Andy Kaufman'ın hayatı üzerine çektiği biyografi 'Man On The Moon - Aydaki Adam' (Jim Carrey başrolde), ona Berlin Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandırır.

Halen Columbia Üniversitesi sinema bölüm başkanlığını sürdüren Forman, burada film üzerine dersler vermeye devam ediyor.

Yönetmen - Filmografi :

Man on the Moon (1999), People vs. Larry Flynt, The (1996), Valmont (1989), Amadeus (1984), Ragtime (1981), Hair (1979), One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975), Visions of Eight (1973), I Miss Sonia Henie (1971), Taking Off (1971), Hori, ma panenko (1967), Dobre placena prochazka (1966) (Televizyon), Lasky jedne plavovlasky (1965), Cerny Petr (1963), Kdyby ty muziky nebyly (1963), Konkurs (1963), Laterna magika II (1960).

Senaryo - Filmografi :

Valmont (1989), Male du siecle, Le (1975), Taking Off (1971), Pince a ongles, La (1969), Hori, ma panenko (1967), Lasky jedne plavovlasky (1965) (senaryo) (film öyküsü), Cerny Petr (1963), Kdyby ty muziky nebyly (1963), Konkurs (1963), Laterna magika II (1960), Stenata (1957), Nechte to na mne (1955).

Yapımcı - Filmografi :

Way Past Cool (2000), Dreams of Love (1990).

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

1 ADET

      x

      İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız