Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Overwatch XBOX ONE Ürün Açıklaması

Overwatch; Starcraft, Diablo, Warcraft gibi kült oyunların yapımcısı Blizzard Entertainment şirketinin 2016 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürdüğü Online Shooter oyunudur. 


 


Overwatch, Warcraft III’ün bir hayran tarafından geliştirilen DOTA adlı modunun popülerleşmesiyle ortaya çıkan MOBA (Massively Online Battle Arena – Online Savaş Arenası) fenomenine yeni bir boyut getirerek, mevcut rakiplerini bir zamanların popüler multiplayer oyunu Valve firmasının Team Fortress oyununun mekaniklerini baz alarak alt etmeyi amaçlamıştır. 


 


Rakip MOBA oyunlarının aksine Overwatch, oyuncu perspektifini tıpkı Team Fortress’da olduğu gibi First Person, yani birinci kişinin gözünden yansıtmaktadır. İzometrik kamera yerine birinci kişi kamerası kullanılarak daha yoğun bir atmosfer yaratılmak istenmiştir.


 


Overwatch’ın ana odağı, türdaşlarında da olduğu gibi karakterler yani Hero’lardır (Kahramanlar). Her biri farklı yeteneğe ve silaha sahip bu karakterler, birçok farklı koşulda oyunun gidişatını etkileyebilecek özelliğe sahiptirler. Oyunculara oyun boyunca karakterlerini değiştirebilme imkanı sunan Overwatch, oyuncunun kendi yeteneğinin yanında stratejinin ve taktiğin de önemini ortaya koyar bu sayede.


 


Oyundaki karakterleri açmak için herhangi bir satın alma ya da kilit açma gibi bir özellik yer almaz; fakat karakterlere ait kostümler, ses özellikleri, zafer hareketleri gibi oyunun kozmetiğinden yararlanabilmek için seviye atlamak ve her seviye sonunda hediye edilen Loot Box’ları açarak gerekli kozmetik ürünleri kazanmak gerekmektedir. Bu rastgele açılan Loot Box’lardan oyun içinde kullanılabilecek altın da çıkabilmektedir ve oyuncular bu altınlarla sevdikleri karakterlerin kostümlerini, ses dosyalarını vb. açabilmektedir.


 


Her bir kahraman, kendine has bir adet silahın yanında iki adet skill (yetenek) ve bir adet ultimate skill (MOBA oyuncularının terimiyle ulti) adında özel yeteneğe sahiptir. Yalnızca Symmetra adlı kahramanın iki adet ultisi vardır. Skillerin kullanımı limitsizdir fakat her bir skill, kullanıldıktan sonra karaktere göre değişen cooldown’a girer. Cooldown, skillerin peşpeşe kullanımını engelleyen ve oyunun adil olmasını sağlayan bir gerisayım özelliğidir. Genellikle 5-10 saniye arasında değişen bu cooldown özelliği, skill cooldown’dan çıkınca oyuncuya görsel ve işitsel bir yolla bildirilir ve oyuncu bu skill’leri yeniden kullanabilir. Ultimate Skill ise ekranın altında yer alan ve % ile gösterilen bir build-up arayüzüyle oyuncuya sunulur. Ultimate Skill’lerin kullanılabilmesi için bu sayacın %100’e erişmesi gerekir. Otomatik olarak dolan bu Ultimate Skill build-up’ı, oyuncu düşmana ne kadar fazla sıklıkta hasar verirse ve rakibini oyun dışı bırakırsa o kadar hızlı dolar. Ultimate Skill’lerin cooldown’ları daha uzun sürmektedir.


 


Her bir kahraman; Ofansif, Defansif ve Destek adında üç gruba ayrılmaktadır. Ofansif karakterler hızlıdır, çeviktir ve düşmana kısa zamanda büyük hasarlar verip şaşırtma taktiği uygulamak için birebirdir. Tüm bu özelliklerine rağmen ofansif kahramanların Can Puanları (HP) düşüktür ve kolaylıkla ölebilirler. Bu nedenle bu sınıftaki karakterlerin hızları iyi kullanılmalıdır. Defansif karakterler daha çok tuzak kurmak, keskin nişancılık yapmak, ağır zırh kuşanmak gibi işlevlere sahiptir. Can Puanları yüksek olan bu karakterler, bir noktayı savunmak için birebirdir. Destek karakterler ise takım arkadaşını iyileştirme, hızlandırma, güçlendirme gibi işleve sahip olmazsa olmaz karakterlerdendir.


 


 


Oyuncuların kendi kişilikleriyle, oyun tarzlarıyla mükemmel bir şekilde bağdaştırılabilecek bu karakterler ise şöyle:


 


OFANSİF KARAKTERLER: Pharah, Tracer, Soldier 76, Sombra, McCree, Reaper, Genji


 


DEFANSİF KARAKTERLER: D.Va, Reinhardt, Bastion, Hanzo, Widowmaker, Mei, Junkrat, Torbjörn, Roadhog, Winston, Zarya


 


DESTEK KARAKTERLERİ: Lucio, Ana Amari, Mercy, Zenyatta, Symmetra


 


 


 


Overwatch'ın birbirinden özgün kahramanlarından birkaç örnek:


Tracer: (Oyunun kapağındaki karakter) İngiliz kadın pilot Tracer, göğsünde bulunan zaman hızlandırıcı sayesinde metrelerce uzağa ışınlanabilir. Vur-kaç ve şaşırtma taktikleri için biçilmiş kaftandır. Yaralandığında zamanı geri alıp hiçbir şey olmamış gibi devam edebilir. Ağır zırhlı kahramanları peşine takıp saf dışı etmek, tuzakları bertaraf etmek gibi pek çok farklı işlevi vardır ve oyun değiştirici özelliğiyle yetenek ve zeka isteyen bir karakterdir. 


“Cheers, love! The Cavalry’s here!” (Moralini bozma kanka, Süvari burada!) - Tracer


 


Pharah: Mısır Hava Kuvvetleri’ne bağlı kadın savaşçı Pharah, sırtındaki Jet Pack’le yüksek noktalara göz açıp kapayıncaya kadar erişebilir. Havada bir müddet süzülebilir ve savaş ortamında birden gözden kaybolabilir. Silah olarak 6 atımlık roket fırlatıcı kullanmaktadır.


“Justice rains from above!” (Gökten adalet yağıyor!) - Pharah


 


Hanzo: Genji’nin kardeşi Hanzo, usta bir okçudur. Patlayıcı oklarıyla rakibe sessizce büyük darbeler indirebilir. Hızlıdır ve tıpkı kardeşi gibi dikey yükseklikleri tırmanabilir. Sese duyarlı oklar fırlatarak düşmanlarının yerlerini görebilir, daha da iyisi bu özelliği tüm takım arkadaşlarıyla paylaşır. Ulti’si son derece tehlikelidir ve devasa bir ejder ruhu çağırarak, ejderhanın yolundaki her düşmanı bir anda yok edebilir.


“With every death, comes honor... With honor, redemption.” (Her ölümle birlikte onur gelir... Onurla birlikte de kurtuluş...) - Hanzo


 


 


Widowmaker: Fransız keskin nişancı Widowmaker, Reaper’ın ortağıdır. Kanca kullanarak yükseklere tırmanabilir, zehirli tuzak fırlatabilir ve otomatik tüfeğiyle rakiplerini düşürebilir. Ulti’si kendisi dahil tüm arkadaşlarına rakiplerinin yerini gösteren bir vizördür.


“No one can hide from my sights!” (Kimse gözlerimden saklanamaz!) - Widowmaker


...ve dahası


 


 


Oyuncular, Competitive ve Quick Play adı altında oyun modlarını oynayabiliyorlar. Quick Play daha çok karakterleri öğrenip karakterlerin stillerinde ustalaşmak için oynanan bir mod. Competitive ise daha ciddi karşılaşmalar için oynanıyor ve burada oyuncular topladıkları puanlarla, yenme ve yenilme sayılarının da orantılanmasıyla bronzdan elmasa kadar rütbe alabiliyorlar ve dünya çapındaki liderlik tablosunda yer edinebiliyorlar. Bu oyun modlarına ek olarak yılın özel günlerinde yapılan etkinliklerle (Halloween, Yılbaşı vb.) oyunculara eğlenceli modlar sunuluyor. Brawl adı verilen diğer bir modda oyuncular her hafta farklı modlarla buluşturuluyor. İsterseniz de arkadaşlarınızla toplanıp aranızda rekabet edebiliyorsunuz. (Custom Game)


 


Overwatch, her platform için satışa sürülen bir oyun olarak yıllarca popülerliğini kaybetmeyecek içeriğiyle sizlerle tanışmayı bekliyor. Neden siz de "Play of the Game" olmayasınız?


 


 


Oyunu oynamak için internet bağlantısı gerekmektedir.

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.