Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Albüm Açıklaması


Etnik müziğin genç sesi Diren İnaç'tan (#Diren) "Xoriye - Düğün ve Cenaze" Albümü Kürt, Zaza ve Ermeni dillerinde parçalar bulunuyor. Albüm; düğün ve cenaze ritüellerine odaklanırken ölüm ve yaşamın halklar üzerindeki etkisinin benzerliğini; sevda, özlem, sevinç, hasret ve acının müzikal etkileşimini gözler önüne seriyor. Kürtlerin, Zazaların, Alevilerin ve Ermenilerin sürgün edilişlerinin, sürekli bir baskıya ve dönem dönem katliamlara maruz kalmalarının etkisi de albüme yansıyor.

Bu dört kültürün düğün ve cenazelerinde kadın merkezdedir. Ayrılık, hasret ve ölüme uğurlama; kadın ruhunun taşıdığı özel ve derinlikli bir yüktür âdeta. Bu yüzden sanatçının anadili Zazaca'da dişil bir sözcük olan ve "derin" anlamına gelen "Xoriye" albüme isim olarak seçildi.

Barış Güney'in aranjörlüğünü üstlendiği bu albüm, son bir yılı stüdyo çalışmaları olmak üzere yaklaşık 2 yıl süren bir çalışmanın ürünü. Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkacak olan albümün sanat danışmanlığını Gülseven Medar yürütmüştür. Çalışmalar; Duygu Müzik, Stüdyo Alekka ve Drum&Bass stüdyolarında gerçekleşti.

Ara Dinkjian, Xoriye'nin Ermenice halk türkülerine uduyla can verdi. Albümde ayrıca bağlamalarıyla Barış Güney, duduk, mey ve zurnasıyla Ertan Tekin, ritimleriyle Ömer Avcı, kavalla Serkan Yıldırım, klarnetle Ergün Şenlendirici, basgitarla İsmail Soyberk, elektrogitar ve akustik gitarla Cenk Şanlıoğlu gibi usta müzisyenler ve yaylı orkestrayla İstanbul Strings aynı coğrafyanın farklı kültürlerinin türkülerine ses verdiler.


Albüm İçeriği
1.Mer Takavorin
2.Harsanekan
3.Estomolo
4.Berik
5.Tore
6.Bıko, Bıko (Kheke Heseni Ağdad Ra)
7.Lexin Govende
8.Sare
9.Potpori


Disk Sayısı: 1

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız