Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Albüm Açıklaması


Alevi - Bektâşi inancında güneş Hz. Muhammed'i, ay Hz.Ali'yi temsil eder. Bu inançla yola çıkan grup, güneş ve ay anlamında olan Şems ü Kamer ismini benimsemiştir. Serap Şahin Tunç, Serpil Şahin Kılan, Nuri Tunç ve Nazım Hikmet Kılan'dan oluşan grubun kendi bestelerinden oluşan albümü ve Alevi - Bektaşi inancını akademik bir şekilde anlatan kitapçık çalışması , araştırmacı yazar H.Dursun Gümüşoğlu danışmanlığında yürütüldü.

Geçmiş dönemlerde yaşamış çok değerli gönül ehli ozanlarına ait olan ve şu ana kadar bestelenmemiş eserleri besteleyen grubun amacı , Alevi - Bektâşi inancını anlatabilmek ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarabilmektir.

Albümün adını taşıyan Sırr-ı Tevhîdin anlamı ,Yaradan'ın tek, sonsuz kudret ve ilim sahibi olduğunu, evrenin her zerresinde farklı şekilde tecelli ettiğini kavramaktır. Albümdeki tüm eserler bu kavram ve inancı anlatıyor. Albüm 10 eserden oluşuyor. Pir Sultan Abdal, Harabi, Ruhsati, Seyrani, Kaygusuz Abdal, Turgut Abdal, Dedemoğlu ve Dertli gibi ozanların duyulmamış eserlerini besteleyen grubun albüm kitapçığı Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak üç ayrı dilde yazıldı. Albüm kitapçığında Alevi - Bektâşi felsefesi, inancı, albümde adı geçen ozanların hayatları ve eserlerin açıklamaları yeralıyor.

Albümde bestelenen sözleri Turgut Abdal'a ait Ali Doğunca isimli eser, Hz. Ali'nin doğumunu coşkuyla, Dedemoğlu'na ait Maktel-i Hüseyn isimli eser ise Kerbelâ olayını dokunaklı bir şekilde anlatıyor. Pir Sultan'a ait Evvel Baştan isimli eserde ise çello, asma davul, yaylı gibi estrumanlarla oldukça zengin bir altyapı kullanılmıştır. Ali Doğunca ve Evliyadan Gelen Kelâm eserlerinde kullanılan keman ise parçalara farklı duygular katmıştır. Diğer eserlerde ise, Alevi- Bektâşi inancının batıni yönden anlatımları yapılmış ve güçlü altyapı ve enstrümanlarla albüm modern bir şekilde sunulmuştur. Kalan Müzik yapımcılığı ile çıkarılan albüm, farklı tarzı ile dikkat çekerek, geniş kitlelere ve özellikle genç nesile Alevi - Bektâşi inanç ve felsefesini doğru kaynaklarla ve doğru şekli ile anlatmak istiyor. Bu bağlamda albüm büyük bir duygu yoğunluğu ile dinlenebilecektir.


Albüm İçeriği
1.Ali Doğunca - Sultan Nevruz 
2.Dokuz Felek 
3.Evvel Baştan 
4.Eğer Sorarlarsa Müslüman Mısın? 
5.Hakk Kendini
6.Evliyadan Gelen Kelâm 
7.Nâfile 
8.Hitâb-ı Elest'te 
9.Unutman Mevlâyı 
10.Maktel-i Hüseyn 


Disk Sayısı: 1

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız