0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
17,6 TL
22,0 TL %20
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 09 - 13 Haziran
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Albüm Açıklaması


Bu albümde yaylı çalgılar orkestrası için aranje edilmiş şekliyle yer alan "Osmanlı Sarayı'ndan Avrupa Müziği" repertuarının ve Londra Osmanlı Saray Müziği Akademisi'nin doğuş hikayeleri bundan üç sene öncesine dayanır. 1997 senesinin sonbahar aylarında Türkiye'nin Edinburgh fahri konsolosu Ian Wittet benden o zamanlar Türkiye'nin Londra Büyükelçisi olan Özdem Sanberk'in İskoç başkentine yapacağı ziyaret çerçevesinde özel bir konser vermemi istemişti. Ben de üniversitede kurmuş olduğum Edinburgh Üniversitesi Yaylı Çalgılar Orkestrası ile Türk temaları içeren farklı bir temsil düzenlemeye karar verdim. Böylece 13 Kasım 1997 gecesi gerçekleşen kısa konserde benim bizzat yaylı çalgılar orkestrası için tekrardan aranje etmiş olduğum on dokuzuncu yüzyıl Osmanlı sarayından bazı marş ve danslar ilk defa seslendirildi. Programda bu CD'de de yer alan Sultan V. Murad, Sultan Abdülaziz, Donizetti Paşa ve Guatelli Paşa'nın bazı eserleri seslendirilmişti. Konser bir anda dinleyiciler üzerinde büyük etki uyandırdı ve altı ay sonra Londra'daki T.C. büyükelçilik rezidansında iki kere genişletilmiş repertuar ile tekrarlandı. Bu devrede çevreden alınan olumlu ilgi sonucu Osmanlı döneminde Batı tarzı eserleri kendisine konu seçen ve ileriye dönük projeleri arasında sadece bu tarz popüler eserlerle kalmayarak, Avrupa müzik edebiyatında Tükler'i konu alan diğer ciddi eserlerin ortaya çıkartılarak seslendirilmesini de amaç edinen Londra Osmanlı Saray Müziği Akademisi Orkestrası büylece profesyonel anlamda kurulmuş oluyordu.

O günden bugüne grup, Londra, Cambridge, Isle of Man ve İzmir gibi değişik yerlerde çeşitli temsiller gerçekleştirdi. Ancak uzun zamandır özlemini duymakta olduğumuz ve büyük bir boşluğu dolduracağına inandığımız bu repertuarın stüdyo kaydı Türk Ekonomi Bankası'nın cömert sponsorluğu sonucunda Ateş Orga'nın yapımcılığında, Cihat Aşkın ve Ruşen Güneş gibi değerli Türk sanatçıların da katkılarıyla Londra'da yeni bin yılın ilk ayında uzun ve titiz bir çalışmanın sonucunda gerçekleşebildi. Bu CD'de yer alan eserler sistematik çalışmalar sonucu Avrupa'nın çeşitli kütüphaneleri taranarak bir araya getirildi. Nitekim bu alanda hali hazırda ileriye dönük çeşitli projeler de sürmektedir. Dönemlerinin popüler Avrupa tarzında yazılmış eğlence müziği ve marşları olan bu yapıtlar aynı devrin ciddi senfonik müziği ile aynı hazda kesinlikle ele alınmamalıdır. Ancak şu da belirtilmelidir ki bu eserler belirli bir dönemin bilinmeyen tarihini yansıtmakla kalmamakta, Aynı zamanda Osmanlı İmparotorluğu'nun on dokuzuncu yüzyıldaki sosyolojik yapısına da önemli bir ışık tutmaktadır. Osmanlı Saray Müziği denildiğinde şüphesiz akla geleneksel musikimiz gelir; ancak buradaki örneklerden de anlaşılacağı gibi on dokuzuncu yüzyılda saray ve çevresi yüzlerini Avrupa'ya dönmüşlerdir. Dolayısıyla bu müziği de Osmanlı Saray müziği olarak kabul etmek yanlış olmaz. Böylesine tarihsel önemi olan bir projeye vermiş oldukları destekten dolayı başta Sn. Hasan Çolakoğlu olmak üzere Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu üyelerine, yukarıda hali hazırda adlarını anmış olduğum meslektaşlarıma, Sn. Suha Umur, Sn. Hasan Saltık ve Kalan Müzik ekibine, Sn. Pınar Çınar ve Londra Osmanlı Saray Müziği Akademisi'nin bütün üyelerine teşekkürü borç bilirim.
(ÖNSÖZ)


Albüm İçeriği
1.Türk Büyükelçisi'nin Merasim Marsi
2.Sultan'in Polkasi
3.Osmanli Sergi Marsi
4.Valse Davet
5.Askeri Mars (Sultan Abdülmecit için mars )
6.Osmanli Kasidesi- "Sultan Abdülmecit
7.La Majör Mars
8.Refia Sultan
9.Osmaniye Marsi
10.Türk Kasidesi
11.Sultan V.Murad için Sarki-i Duaiye
12.Tchitaté Marsi
13.Do Majör Shottische
14.Mecidiye Marsi
15.Mi Bemol Majör Vals
16.Aziziye Marsi
17.Gondol Sarkisi
18.Türk Büyükelçisi'nin Merasim Marsi, Op.5

CD:

Disk Sayısı: 1

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız