0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
97,45 TL
149,9 TL %35
24 Saatte Kargo!
Bu üründe kargo bedava!

Fazıl Say Beethoven Complete Piano Sonatas Albüm Açıklaması

Fazıl Say Beethoven Sonatları albümü 25 Mart’ta Türkiye’de…

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Beethoven Sonatları albümü Türkiye’de ilk kez 25 Mart tarihinde dinleyici ile buluşacak. Dünyada ilk kez Ocak ayında Warner Müzik etiketiyle raflarda yerini alan 9 cd’lik albüm, Türkiye’de ise ACM etiketiyle satışa sunulacak. Sanatçının iki yılda tamamladığı ve Beethoven’in 32 sonatının tamamını kaydettiği albüm,  toplam 630 dakikalık bir müzik.

“Dünyaya büyük bir şey hediye etmek istiyordum”

Beethoven’in 32 sonatını kaydetmek çok uzun vadeli yorucu bir meşgale. Üstelik bu eserler 20. yüzyılda çok büyük yorumcular tarafından da kaydedilmişken… Tarkovski’nin dediği gibi; “Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır.” Türkiye ve dünya zor zamanlar geçirirken, böylesine ciddi bir projenin içerisine girme fikri doğdu.  Kendimi zor bir çalışmanın içine atıp; her şeyden, tüm dertlerden, gelecek endişesinden soyutlayarak bir şeye adamak istedim.

Kendimle hesaplaşmak, memnun olmadığım şeyleri tedavi etmek ve daha iyi bir ”ben” yaratmak… Ve daha da iyi çalmayı, beynimi, vücudumu daha iyi kullanmayı, daha hızlı öğrenmeyi, daha derin analizler yapmayı, tarihteki en büyük bestecilerden biri olan Beethoven’i en iyi çalanlardan biri olmak istedim. Benden sonraki nesillere, piyano öğrencilerine, lisans yapan gençlere bu eserlerin 21. yüzyıldaki önemli referans kayıtlarından birini sunmak istedim.

Bugüne kadar 50 cd yaptım. 85 eser besteledim. Dünyanın farklı kıtalarında, farklı ülkelerinde 3 bin civarında konser verdim. Tüm bunların sonunda, bugüne kadar ki çalışmalarımın dışında yapabileceğim en dürüst işi yapmak istedim. Ve bu kayıtları yaptım. Benim kaydımda yeni olan enteresan bir olgu var. O da; bu kaydı yaparken bir icracı değil, bir besteci anlayışıyla çalmış olmam. 

32 sonat 630 dakikalık bir müziktir ve biz müzisyenlerin kutsal kitabı niteliğindedir. Dünyaya büyük bir şey hediye etmek istiyordum. 21. yüzyıl insanının bu müzik ile yıllar sonra çağımızda yeniden buluşması için; bu sonatları en taze, en çarpıcı haliyle sunabilmek adına hayatımın iki yılını gece gündüz demeden sadece buna adadım.

Fazıl Say

 

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.