PEL Records'un Kürd Müziği'nde usta sanatçılarla başlattığı bahar, Dengbêj geleneğinin yeni nesil temsilcisi Delîl Dîlanar ile zenginleşerek devam ediyor.İsmini Kürd Dengbêji Şaki ... Tamamını gör

Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Albüm Açıklaması


PEL Records'un Kürd Müziği'nde usta sanatçılarla başlattığı bahar, Dengbêj geleneğinin yeni nesil temsilcisi Delîl Dîlanar ile zenginleşerek devam ediyor.

İsmini Kürd Dengbêji Şakiro´nun yorumuyla tanınan "Neçirvano" adlı klasik bir klamdan alan Delîl Dîlanar´ın ilk albümünden sonra çıkan "Seraye" ve "Zerîyê" albümleri yine, Reso, Şeroyê Biro gibi usta Dengbêj'lerin klamlarının isimleriyle devam etti.
Bu albümlerinin yanı sıra, diğer bir albümü de Serhad Bölgesi'nin sevilen ünlü Dengbêji ve aynı zamanda Dîlanar'ın amcası Husênê Muşî´nin anısına yaptığı bir ithaf albümüdür.

Dîlanar'ın kariyerinin 5.albümü olan "Dengbêjname-1" her biri farklı tarihsel derinliğe sahip, tüm sözleri anonim 11 şarkıdan oluşuyor. Şarkılardan kaynağı belli 6 şarkının bestesi bulunuyor.

Yüzyılların yaşanmışlığını anlatan, bazılarına kaynaklık eden Dengbêjlerin köprü olduğu Dengbêj şarkılarını yorumlayan Delîl Dîlanar bu geleneği "Dengbêjname-1" ile sürdürmektedir.

Diğer albümlerinde farklı formlarıyla dinlediğimiz bazı şarkılar albümde yeniden yorumlanıyor. Bu şarkılardan; Serhad'ın adını tarihe yazdıran Dengbêji Şakiro'nun kaynaklığında hazırlanan "Serayê" şarkısının müziğinde Dîlanar ve Hakan Akay imzası bulunuyor. Kaynağı Erivan Radyosu ve Aslîka Qadir olan "Qasîmo" şarkısı da Dîlanar ile Hakan Akay'ın bestesinden oluşuyor.

Serhad Bölgesi Dengbêj Ezîz kaynaklı "Delalo", müzisyen Hakan Akay ve Delîl Dîlanar ortak bestesinden oluşan bir diğer şarkıdır.

Albümde Hakan Akay'ın bestesini taşıyan şarkılar; "Şerê Tarxan" Denbêj Huseyno Orginosê'nin , Kürtçe'de sarışın anlamına gelen "Zerîye" parçası Serhad Bölgesi'nden olan Dengbêj Şeroyê Biro kaynaklığında yapılmıştır. "Nêçîrvano" bestesinde Akay imzası taşıyan diğer çalışmadır.

Sözleri gibi müziği de anonim olan "Evdalo" Serhad Bölgesi'nin klamıdır. Kaynaklığını Şeroyê Biro'nun yaptığı şarkılar; "Şevavê" ve "Dilo"dur. Dengbêj Seydo Êzidî'lerin ünlü Destanı'nı anlatan "Dewreşê Evdî" şarkısına kaynaklık etmiştir. Serhad Bölgesine ait "Metê" şarkısı ise Şebabê Egît kaynaklığına dayanmaktadır.


Albüm İçeriği
1.Şerê Tarxan
2.Metê
3.Devrêşê Evdî
4.Nêçîrvano
5.Şevavê
6.Serayê
7.Qasimo
8.Dilo
9.Zerîyê
10.Evdalo
11.Delalo


Disk Sayısı: 1

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!