Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Albüm Açıklaması


Ahmet Ihvani'nin alevi-bektaşi müziğine alışılmışın dışında, evrensel bir soluk getirdiği türkçe ve kürtçe eserlerden oluşan 2. albümü "Dem U Dem" (Zaman ve Mey) Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı.

Mezopotamya'da başladı yolculuk. Ailesindeki aşık geleneğinden beslenen Ahmet Ihvani bağlamayla çocuk yasta tanıstı. Yolu dünyanın dört bir yanına düşen sanatçı, köklerinden gelen müzikal altyapıyı evrensel renklerle yoğurdu.

Yaşamını Kanada'da sürdüren Ahmet Ihvani'nin bir yıllık repertuar ve stüdyo çalışmasıyla dinleyici ile buluşturduğu albümün bağlama ailesi dışında bütün enstrumanları her biri farklı ülkelerde doğmuş, farklı kültürlerle yetişmiş ve yolları Toronto'da kesişmiş dünyaca ünlü müzisyenler tarafından çalındı.

Kayıt, mix ve mastering Kanadalı ses mühendisi ve piyanist David Tkaczuk'un imzasını taşıyor.

Albümde yer alan biri enstrumantal dokuz eserden üçünün sözü ve bestesi, üçünün de bestesi Ahmet Ihvani'ye ait.

Albume ismini veren, sanatçının kurmanci dilinde yazıp bestelediği "Dem U Dem" (zaman ve mey) isimli eserde Bulgaristanlı bir gitaristin (Anton Apostolov), Ukraynalı bir dudukcunun (Viktor Kotov), Iranlı bir perkusyoncunun (Naghmeh Farahmand) duygusu ve birikimi Ahmet Ihvani'nin curası ile birleşirken, Zazaca "Dermana min" isimli eserde Meksikalı bir çellistle (Mariel Gonzalez) Ukraynalı bir kavalcının (Alex Gaydarov) hüzünlü tınılarını duyabilirsiniz.

Ahmet Ihvani'nin alevi bektaşi edebiyatının güçlü şairlerinden Harabi'nin "Olmaz mı" ve Melüli'nin "Güzel dost" şiirlerine yapıtğı besteler de albümde dikkat çekiyor.

Aşık Şemsi'nin "Göster Cemalin Şemini" isimli eserinde eşsiz bir halk müziği arşivine sahip olan Muharrem Temiz'den destek alındı.

Dem U Dem'de dinleyiciyi bir de güzel süpriz bekliyor. Ahmet Ihvani'ye Yardan Ayrılalı'da güçlü yorumuyla sanatçı dostu Ahmet Aslan eşlik ediyor.


Albüm İçeriği
1.Olmaz Mı 
2.Dem Û Dem 
3.Benim Deli Gönlüm
4.Dermana Mın 
5.Yardan Ayrılalı 
6.Güzel Dost 
7.Agire Koçgiriye
8.Göster Cemalin Şemini 
9.Yakan Olmazsa


Disk Sayısı: 1

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız