Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk Ben Kolay Ölmem Plak Albüm Açıklaması

 

“İki Şair, İki Yaşam, Bir Hikâye”

Ben Kolay Ölmem’ Tiyatro Oyununun Müzikleri albümleşti.

Kardeş Türküler’, ‘Bajar’ ve ‘Ev Kayıtları’ gibi etnik-protest grupların başarılı üyeleri Vedat Yıldırım ve Cansun Küçüktürk yeni bir albüm projesiyle sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Grup çalışmalarının haricinde sayısız film müziği ve solo çalışmaya da imza atan ünlü müzisyenler, bu kez  'Ben Kolay Ölmem' tiyatro oyunun müziklerini albümleştirdiler.

 

Ahmed Arif ve Cemal Süreya’nın hayat hikâyelerini konu alan ve iki şairi ilk kez aynı sahnede buluşturan ‘Ben Kolay Ölmem’ oyunu, avukat Ali Has tarafından 2017 yılında yazıldı. Yine Has'ın girişimiyle oyunun müziklerini yapmayı üstlenen  Vedat Yıldırım ve Cansun Küçüktürk, oyun için özel olarak besteledikleri müzik ve şarkıları albümleştirme kararı aldı. 'Ben Kolay Ölmem” oyunu dünya prömiyerini 2019’un mart ayında Londra'daki Arcola Tiyatrosu'nda üç gece kapalı gişe oynayarak gerçekleştirdikten sonra, Avrupa turnesiyle yoluna devam edip günümüze dek çok yoğun bir ilgi ve yankı yaratmayı başarmıştı.

 

Ben Kolay Ölmem', Türkçe edebiyatın en büyük yazar/şairlerinden ikisi olarak değerlendirilen Ahmed Arif ve Cemal Süreya’nın kesişen yaşam hikayelerini anlatmakta. Hikaye, iki şairi ve halklarına uygulanan tüm sevgisizlik baskılarına rağmen, şiirlerinde savundukları asi ruhu yeniden canlandırarak tarihi bir adaletsizliği sorgulamaktadır. Kalemleri üslup açısından birbirinden çok farklı olsa da, hayat hikayelerindeki paralellikler oldukça şaşırtıcı. Bu nedenle oyun, “iki şair, iki yaşam, bir hikâye” sloganıyla tek cümlede tanımlanabilir.

 

Albüm çalışmasını üçlü olarak yürüten Vedat Yıldırım, Cansun Küçüktürk ve Ali Has, yaklaşık üç yıl sonunda onlarca toplantı, titiz bir ekip çalışması ve dayanışmayla yaratılan 13 parçalık albümün artık mutfaktan çıkarak sunuma hazır hale geldiğini belirtiyor. Albümdeki bestelerin birçoğu Ahmed Arif ve Cemal Sureya şiirlerinden esinlenilmiş  ve Türkçe, Kürtçe ve Zazaca dillerinde yorumlanmıştır.

Projede ayrıca birer şiir seslendiren Sırrı Süreyya Önder ve Şebnem Sönmez de konuk sanatçı olarak yer almakta. Hisleri daha geniş kitlelere taşıma niyetinde olan 'Ben Kolay Olmem' oyun müzikleri albümü Kalan Müzik’in etilketiyle sevenleriyle buluşuyor.

 

 

Parça Listesi

1.8:10 vapuru

2.Tarih öncesi köpekler havlıyordu

3.Kara

4.Vay kurban feat. Sırrı Süreyya Önder

5.33 kurşun

6.Modan

7.Leylâ

8.Onur da ağlar feat. Şebnem Sönmez

9.Kalın abdal

10.Unutamadığım

11.Du heval

12.Anadolu – Afrika

12.Ogıt

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.