0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
42,42 TL
49,9 TL %15
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 23 Ekim (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 24 Ekim
Standart Teslimat : 25 - 27 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Albüm Açıklaması

Aşık Veysel'in, bir depodan çıkan daha önce hiç duyulmamış ses hazinesi...

Her geçen gün Âşık Veysel'in yayınlanmamış, bilinmeyen ya da bilinenden farklı özellikler taşıyan ses kayıtlarına rastlanıyor. "Bana da Banaz'da Pir Sultan Derler" albümü, bu çeşit bir sesli arşiv belgesi... 

Bu sesli arşiv belgesinde yer alan eserler, makara bantlara kaydedilmiş ve kayıtlar, 21-26 Mart 1961 tarihleri arasında, Sivrialan'da, Âşık Veysel'in kendi evinde yapılmış. Kayıtların kimler tarafından yapıldığı da bilinmiyor.

Adı-sanı bilinmedik eller tarafından, yeri-mekânı bilinmez dolaplara kilitlenen ve yarım yüzyılı aşkın bir süre boyunca tozlu raflarda kaldıktan sonra nihayet Kalan Müzik stüdyolarına ulaşan bu eşsiz ses arşivi; titiz bir çalışma ve seçkin bir repertuvarla ve "Kalan Müzik" etiketiyle ilk kez sanatseverlere ulaşıyor. Bu sürecin gizli kahramanı ise: "Kalan Müzik" markası gibi, ismi de bir marka olan "Hasan Saltık".

"Bana da Banaz'da Pir Sultan Derler" albümü, ülkemiz halk müziği/âşık müziği geleneğinin önde gelen akademisyenlerinden birisi olan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konseratuvarı Sanatçı Öğretim Görevlisi Dr. Süleyman Şenel tarafından yayına hazırlandı.

Albümün en önemli yanı; titiz ve yorucu bir çalışmayla sekseni aşkın müzik eseri arasından seçile eserlerin, Âşık Veysel'in sesinden daha evvel yayınlanmamış olması...

Albüm; 13'ü "usta malı"; 4'ü ise, Âşık Veysel'in kendi deyişi olmak üzere, toplam 17 müzik eserinden meydana geliyor.

"Bana da Banaz'da Pir Sultan Derler"; Emlek çevresi ocak geleneğinin, 19. yüzyılın son çeyreği ile 20. yüzyılın ilk yarısı arasında var olan ezgi ve deyişlerini seçkin örneklerle sanatseverlere ilk kez sunuyor. Bu suretle iletişim araçlarının ülkemiz toplum hafızasına henüz etki yapmadığı ağır devinimli kültür çağlarının gizli kalmış deyişleri, 21. yüzyılın ses iklimine taşınıyor.

Ve "Bana da Banaz'da Pir Sultan Derler"; Âşık Veysel'in hemen hiç bilinmeyen "zakirlik" repertuvarının kuvvetli bir bölüğünü gün yüzüne çıkartmakla kalmıyor; onun,  içinde büyüdüğü zengin kültür ortamının, güçlü bir hafızası ve güçlü bir sözlü kültür köprüsü olduğunu da reddedilmez bir surette gözler önüne seriyor.

Sınırlı sayıda üretilmiştir.

 

Parça Listesi

1.Bana da Banaz ‘da Pir Sultan Derler

2.Gel Gönül Ülfet Eyleme Değme Her Nadan İle

3.Eyisini Sen Bilirsin İlahi

4.İdris Terziliğin İcad Etmeden

5.Seksen Yıllık Yolu Biraz Düşünek (Nasihat)

6.Terkedip Cehanın Küllü Varını

7.Beş Günlük Dünyada Ey Ademoğlu

8.Bir Seher Vaktinde Gençlik Çağında

9.Ervah-ı Ezelde Evelki Safta

10.Gel Ey Talip Bu Bir Esrar-ı Hak’tır

11.Sen Seni Yitirip Gezme Irağı

12.Salma Dil Keşnesin Engine Aşık

13.Sürüp Bir Katire Meniden Gelen

14.Kaygusuz’la Bir Şey Yeme (Şathiye)

15.Şu Karşıki Karlı Dağlar (Bülbül Çeşitlemesi)

16.Bu Alemi Gören Sensin

17.Göz Gezdirdim Dört Köşeyi Aradım

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız