Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Zeytin Ajandası 2015

Zeytin Ajandası 2015

Zeytin Ajandası 2015

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Zeytin Ajandası Kolektifi Gururla Sunar: Andolsun İnsanın Asırlık Dostuna! Homeros'un tasviriyle "sıvı altın" zeytin için krallara ikram edilen meyve denir. Ham olarak yenmeyen, yenemeyen ve sofralarımıza gelebilmek için çekmediği eziyet kalmayan büyülü bir meyvedir. Çizilir, kırılır, ezilir, üzerine tuz basılır. Lezzetsiz deyip karanlık ortamlarda günlerce hapsedilir: Tüm bu süreç olgunlaşıp insanlığın ağzına layık olabilmek için değil mi?

Ama gelin görün ki çok değil, kısa bir süre önce Yırca Köyü'nde 6000 zeytin ağacı aslan yürekli köylülerin aylarca verdiği mücadeleye rağmen hepimizin gözleri önünde, bir hiç uğruna katledildi. 15 senede meyve veren zeytin ağaçları, 1 saat içinde kökünden kesildi. Bize düşen yapılan onca şeye rağmen yine zeytin dalını uzatmak için yeni fidanlar dikmek ve ağaçların yeşereceği günü ümitle beklemektir.

Yırca'da katledilen 6000'den fazla zeytin ağacına adanmış olan bu ajanda, hep hatırlamak, hiç unutmamak, tekrar tekrar göz önüne gelmek amacıyla, bir grup gönüllü insanın emeği ve ilk aşağıda isimlerini andığımız duyarlı firmaların desteği ile hayata geçmiştir.

Zeytin Ajandası Kolektifi tüm telif gelirini Yırca'ya bağışlayacaktır.
Yırca'yı unutma, unutturma!

Zeytin Ajandası Kolektifi: Abidin Tatlı, Ali Nazari, Asuman Bayrak, Ayşe Çavdar, Ayşegül Ersoy, Ayşenur Karaba-cak, Bilge Kaan Avcı, Bilge Pınar Gocay, Bora Ekmekçi, Defne Koryürek, Deniz Karaba-cak, Erdir Zat, Ergün Diken, Jaklin Çelik, Lokman Şahin, Mehmet Nuri Karaca, Mehmet Said Aydın, Metin Solmaz, Murat Ağırtaş, Mustafa Akın, Nazlı Türker Pişkin, Seher Deniz, Ufuk Şahin, Vecdi Özkan, Yasemin Bodur, Zeycan Alkış.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Overteam Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 144

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055058135


Yorumlar (3)

Yarınlarımızı düşünmek adına bencil olmayalım

Overteam yayınlarını takip ediyorum. Kültürel anlamda değerlerimizi aktarmada çok başarılılar. Buradaki yorumlar dikkatimi çekti.  Bazı arkadaşlar zeytin ağaçlarının katledimesinden şikayetçi değil de bu ağaçların koruyan ve ekolojik bağlamda mücadele eden duyarlı insanlardan şikayetçi olmuşlar.

Adı üstünde kitap değil, ajanda!

Bir yıl 365 gün ve 52 hafta olduğu için, haftalık ajanda formatında olan bu defterin, 144 sayfadan daha az olması zaten teknik olarak mümkün değildir.

yırca para ediyor

tanıtımda kitabın içeriği ile ilgili hiç bir şeye değinmemiş. demekki içinde önemli bişi yok. telif geliri yırca ya kalacakmış. bu yetermi? bunun için kitap basmak zorundamısınız? bir el ilanı yayınlayın. 144 sayfa yayınlamak zorundamısınız? ayrıca kollektif tekilerin hiç birini tanımıyorum. overteam yayınlarınıda hiç duymadım.