Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Zaman Çarkı 1.Kitap: Dünyanın Gözü

Zaman Çarkı 1.Kitap: Dünyanın Gözü

Zaman Çarkı 1.Kitap: Dünyanın Gözü

8/10 - 40 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar. Üçüncü Çağ'da, kehanetler çağında, Dünya ve Zaman dengede durduğunda, puslu dağlarda bir rüzgar eser...

Kehanetlerin gerçekleşeceği zamandır bu. Zaman Çarkı, Çağların Deseni'nde bir ağ örmektedir; Dünya dolanan bir ağ, Dünyanın gözü kör edildiğinde, zamanın kendisinin bile ölebileceği bir zaman...Sayfa Sayısı: 817

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2003

Sayfa Sayısı : 817

Dil : Türkçe

ISBN: 9789758725717

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fantastik Edebiyat: Kara deliğin içinde; küçük, oyuncu ışık toplarının peşinde...
Oylum Yılmaz

Fantastik edebiyata duyduğu ilgiyle Tzvetan Todorov’un “Fantastik” kitabını eline alanlar, kısa süre içinde ciddi bir hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü Todorov, yapısalcı bir yaklaşımla bu edebi türü incelerken, her şeyden öte onun alegorik ve şiirsel okumaya kapalı olduğunu belirler.  Ve türü ortaya koyan ilk eserleri ele alır: Maupassant’ın, Henry James’in, Hoffmann’ın öyküleri, Balzac, Nerval gibi yazarların bu türe giren romanlarıdır bunlar ve günümüzün fantastik anlatılarıyla hiç ilgileri yoktur.  Çalışmanın nihayetinde ise fantastik edebiyatın Kafka’yla birlikte bittiğini belirtir Todorov. Çünkü, fantastik anlatılar doğal bir olaydan yola çıkarak doğaüstüne varırken, Kafka (Dönüşüm’ü masaya yatırarak)doğaüstü bir olaydan yola çıkarak anlatı boyunca bu doğaüstü hali doğallaştırmışt.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (10)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Tavsiye ediyorum.

Fantastik kurgu seviyorsanız kütüphanenize yer edinmesi gereken bir seri. Hele benim gibi küçük punto, bin küsür sayfa hastalığınız varsa kitabı her gün yanınızda taşıyacağınıza garanti veriyorum. İnanılmaz bir kurgu. 11. kitaptayım ve seri bitince dolu dolu geçen Zaman Çarkılı onca aydan sonra büyük bir boşluğa düşeceğim herhalde. Yalnız belirtmek isterim ki eğer fantastik edebiyatta yeniyseniz bana kalırsa Zaman Çarkı ile başlamamalısınız. O raddede biraz ağır kaçabilir. Bu durum dışında demem odur ki alın, okuyun.

Seriye başlamayı düşünenlere

Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı olan Dünyanın Gözü 15 Ocak 1990 yılında yayınlanmış olup 53 bölümden oluşmaktadır, ülkemizde ise İthaki yayınları’ndan Niran Elçi’nin çevirmenliğinde 2003 yılında 817 sayfa olarak yayınlanmıştır. Bu arada seri hakkındaki tek Türkçe kaynak sitesi http://zamancarki.net te oldukça faydalı ve geniş bir arşiv var, bir bakın derim. Kitabın yazımına 1986 yılında başlansa da Robert Jordan kitabın fikir temelinin 1976’dan öncesine uzandığını söylemiştir.

Okuyun derim

Eğer fantastik edebiyatı seviyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.
Dünyamızdaki siyasi, dini, ideolojik vb kaygılardan uzak, iyi ve kötünün insanoğlu üzerindeki etkisini irdelemeyi dert etmesi fantastik edebiyatı sevme sebeplerimden ilkidir. Bu kitap ise bu sebebi en iyi karşılayan kitaptır benim için.
Kitabın uzun olması hakkında endişelenmeyin, zira bitirdikten sonra keşke daha uzun olsaymış diyeceksiniz.
İlk cildinin 60. sayfasından itibaren (benim okuduğum baskı için) olayların akışı içinde kendinizi kaptırıyorsunuz.
Kurgu olarak bir bütünlük mevcut kesinlikle. Anlatılan dünyanın hemen hemen tamamı en baştan planlanmış, bu yüzden tutarsızlık veya anlamsız bölümler gibi can sıkan durumlar yok.
Paralel olarak süren olayların birbirlerine etkileri çok güzel işlenmiş. Okudukça, tüm karakterlere aşina olacaksınız. Hatta ana karakterleri öyle iyi tanıyacaksınız ki, A karakteri olsa şöyle cevap verirdi, B karakteri bunu öğrenmezse iyi olur gibi tahminleriniz hep tutacak.
Ayrıca bu kitabı okumadan önce bu türün daha basit hikayelerini okumuş olmanızı tavsiye ederim.