Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Yükümlülükler Üzerine - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 


Cicero (MÖ 106 - MÖ 43): Romalı büyük devlet adamı, hatip ve düşünür. Gençliğinde felsefe ve hukuk eğitimi aldı. Hitabet sanatındaki ustalığıyla consulluğa dek yükseldi. Roma'yı birey, geleneksel toplum düzeni ve devlet üçgeninde ele alan konuşmaları, felsefi ve teknik eserleriyle her çağın insanını etkilemeyi başarmıştır.

Yükümlülükler Üzerine, yaşamını Roma devletinin ve geleneğin sürekliliğine adamış olan Cicero'nun ölümünden önce yazdığı son teknik eseridir. Temel bir felsefi problemi, yararlı olan ile ahlaken doğru olanın çatışmasını, probleme bireyin ve devletin yükümlülüklerini de dâhil ederek derinlemesine inceler. Oğluna hitaben, mektup olarak kaleme aldığı eserde, tüm Roma vatandaşlarına yükümlülüğün ne olduğunu ve niçin önem taşıdığını tecrübelerine dayanarak aktarır.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 196

Baskı Yılı: 2016


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 196

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.10.2020

erdemlilik

erdemlilik üzerine harika bir eser

14.09.2019

Şaşırtıcı

Kitabı okurken önce üzerinden 2000 yıl geçmesine rağmen insanın hala insan olduğu gerçeğini fark ediyorsunuz. Dışardan görünüşü ve felsefi yazarının ürkütücülüğünün aksine okuması ve özümsemesi kolay bir kitap. Yer yer dönemsel göndermelere de şahit olunuyor.

21.04.2014

konu

devlet insan yönetim arasındaki bermuda üçgenini güzel bir şekilde oğluna mektup olarak anlatmış herkesin böyle babası olmalı

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.