50,4 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yol Böyle Gelmiş Böyle Gitmez-1 Kitap Açıklaması

 


Esin perisi denilince gözümün önüne altı balık, üstü kız olan denizkızı gibi bir havakızı geliyor;

...

Esin perim yok ama, benim de esin cinim, esin cadım, esin devanam var. Benimkilerin yarısı kuş, yarısı kız değil, olsa olsa onda biri insana geri yanı canavar. Omzuma tünememiş, sırtıma binmiş, ben altta iki büklüm, kan ter içinde, yorgun, bitik... Hem benim esin cinim, esin cadım bitane değil, sürü sürü... İkisi inse, üçü biniyor sırtıma.

...

Benim sırtıma binmiş, üstüme çullanmış olan esin cadıları, esin cinleri, esin canavarları durmadan buyuruyor, zorluyor, azarlıyor:
Benim esin cinlerim, cadılarım, canavarlarım: Kira isteyenlerim, para isteyenlerim, alacaklılarım, bitürlü bitip tükenmeyen gereksinimler.Sayfa Sayısı: 510

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Nesin Yayınevi

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bir muhalefet biçimi olarak mizah
Merve Fergökçe

Bir toplumda yaşamak, toplumla aynı yöne gitmek hatta toplumun gideceği yönlerin belirlenmesinde rol almak. Bunları “bireyin ve toplumun sağlığı” için yaparken, herşeyin “normal” görünmesini sağlamak, ve –miş gibi davranmak. İşte aslında “günlük hayat” bu.

Bir de; yine aynı toplumda yaşamak ama aynı yolu yürürken biraz farklı gözlükler kullanmak var. Bunlar öyle gözlükler ki hem camlarının rengi farklı – dolayısıyla görüşü – hem de çerçevesi bir o kadar farklı – dolayısıyla görünüşü. Üstelik bu çerçevenin “kralı çıplak göstermek” gibi meziyetleri olmasına rağmen kimseye bir zararı yok! Aksine; toplumun yürüdüğü yolda ihtiyaç duyduğu ekmeğe, suya ve her türlü yaşam desteğine ek besin olarak sunulan ruhsal bir besini sağlıyor: Mizahı!

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.02.2022

Muthis

Aziz Nesin'in hikayelerini her seferinde bayilarak okuyorum. Hikayelerini okurken acaba hayatından kesitler tasiyor mu diye cok merak etmeye başladım. Ve bu kitabini aldim. Gerçekten bu da cok guzel, akici, muhteşem bir kitap... simdi 2. Cildini alacagim.

13.08.2013

Garip bir çocukluk

Aziz Nesin´in aslında çok duygu yüklü bir eseri de çok iyi yazabildiğini gösteren, üstüne bir de bu duygu yükünü kendi öz yaşam hikayeleriyle yapması kitabı çok çok iyi konuma getirmiştir. Aslında Aziz Nesin´in ne kadar değişik ve duygulu bir çocukluk dönemi geçirdiğini de anlatıyor bu öz yaşam kitabı.

18.01.2013

Olağanüstü

Aziz Nesin "Hep ağlasınlar diye yazdım ama nedense hep güldüler" diye yazmış bir keresinde. Kimi zaman insanı alıp başka diyarlara götüren, kimi zaman duvara toslatan, gerçeklerle yüzleştiren bir üçlemenin ilk kitabı. Bence herkes okumalı. Aziz Nesin adına hüzünleniyor, gurur duyuyorsunuz. Aziz Nesin´i gerçekten tanımak istiyorsanız muhakkak okumalısınız.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.