Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Yirminci Yüzyılda Paris Kitap Açıklaması

 


Sanayi devrimi sonrasında hızla gelişen ve makineleşen dünyada insanın kıymeti harbiyesi kalmamıştır. Tüm bu gelişmelerden Paris de nasibini almıştır. Teknolojik açıdan, bütün yenilikler bu kenti etkileyici ve büyüleyici kılmakta adeta yarış halindedirler: köprüler üzerinden giden, tamamen otomatik kent içi demiryolu hatları, sessiz kişisel otomobiller, parlaklıkta güneşle yarışan elektrikli aydınlatma sistemleri, sokakları, caddeleri, kurumları ve hatta kültürü bile bu makinalaşmış düzene ayak uydurmak üzere yeniden oluşturulmuştur. Bu yeni düzen içerisinde müziğin, resmin, heykellin kısacası sanata ve kültüre dair ne varsa hiçbirinin yeri yoktur. Sadece bir avuç insan, toplumun tüm dışlamasına rağmen bunlara değer verip yaşatmak için mücadele etmektedir.
1863'te kaleme aldığı Yirminci Yüzyılda Paris'i, yayıncısı Hetzel fazlasıyla abartılı bulup yayımlamadı. Bir tarafa atılan bu müsveddeler ancak 1994'te bulunup yayımlanabildi. Bir tek bu kitaba bakarak bile günün bilimsel ve teknolojik gelişmelerinden hareketle yüz yıl sonraki gelişmelere ilişkin kestirimlerde bulunmakta Jules Verne'nin dünyada bir eşinin daha olmadığı görülür.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

25.03.2019

Fazlasıyla İyi

Jules Verne hayranlığımızı bir kez daha perçinleyecek bir eser var elinizde. •Jules Verne ve eserinin büyüklüğünü anlamak için bu eserin ‘1863 yılında yayıncısı tarafından abartılı bulunarak’ reddedildiğini dile getirelim. •100 yıl sonrası Paris’e dair kestirimlerde bulunan Verne haksız çıkacak mıdır? Yine onun zekasına, alaycı üslubuna ve psikolojik tahlillerine hayran kalacaksınız.•Yıl 1960’dır. Sanayi Devrimi sonucu makineleşen dünyada insan ve insana dair değerlerin bir kıymeti kalmamıştır. Yazarın da kahraman olarak seçmiş olduğu  sanatkar ruhlu Michel Dufrenoy’un aksine insanlar sanattan, edebiyattan ve kültürden uzakta bir yaşam sürmektedir. •Peki yitirilmiş bu değerleri yaşatmak adına mücadele eden bir avuç insan başarılı olabilecek midir? Cevabı kitabımızda.•Son olarak belirtmek isterim: ALFA Yayınları şu an 20’ye ulaşan seri şeklinde Jules Verne’in tüm eserlerini Türkçemize yetkin çevirilerle kazandırmakta. Mesela bu eserdeki çeviri İsmet Birkan gibi bir büyük çevirmene ait. •Jules Verne takipçisi iseniz onu ALFA Yayınlarından takip edebilirsiniz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.