83,6 TL
Standart Teslimat : 18 Ağustos - 21 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yıldız Moran Zamansız Fotoğraflar Kitap Açıklaması

 


Türkiye'nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran'ın yapıtları (1932-1995) geniş kapsamlı olarak ilk kez Pera Müzesi'nde sergilendi.Büyük bir tutkuyla başladığı fotoğraf kariyerini yaşamındaki bir başka tutku olan Özdemir Asaf'la evliliğinin ardından sonlandıran ancak kısa kariyerine önemli ve farklı yapıtlar sığdıran Moran, İngiltere'de eğitim almış, ünlü fotoğrafçı John Vickers'ın öğrencisi olmuştur. Cambridge'de açtığı ilk kişisel sergisini İstanbul, Ankara, Londra ve Edinburgh sergileri izlemiştir.

Yıldız Moran, ışığı büyük bir ustalıkla kullanarak elde ettiği teknik başarısının ötesinde; ruhunu, aklını, kalbini yani kendini de katarak görüntünün izini derinleştirebilmiş bir fotoğrafçıdır. Bir anlamda "retrospektif" niteliğindeki kapsamlı sergi, Moran'ın bu kendine ait içsesini, Türk ve dünya fotoğraf tarihi içindeki görünürlüğünün izlerini de derinleştiren yeni bir okumayla ortaya koyabilmeyi amaçlıyor. Bilinen sınırlı sayıdaki karelerinin dışında ilk kez sergilenen fotoğraflarıyla gizli kalmış bir figürün, Türk fotoğrafının "mektepli" ilk kadın fotoğrafçısının yapıtları, kapsamlı bir katalogta da Moran'ı anlatan metinlerle yayınlandı.

The first female photographer of Turkey to have received an academic training, Yıldız Moran's photographs (1932-1995) was presented in a comprehensive exhibition for the first time at Pera Museum. Yıldız Moran began her career in photography with great passion, only to give it up after marrying Özdemir Asaf, another great passion in her life; nevertheless, during her brief career, Moran was able to produce significant and variegated work after studying with the famous photographer John Vickers in Britain. Her first solo exhibition in Cambridge was followed by those in Istanbul, Ankara, London, and Edinburgh.

Besides her technical prowess and her masterful use of light, Yıldız Moran was a photographer who put her soul, intellect, and heart - in other words her whole self - into her work, thereby lending depth to her images. This comprehensive exhibition catalogue, a "retrospective" in a sense, aims to present Moran's inner voice through a new reading that focuses on the traces of her visibility within the history of Turkish and international photography.Sayfa Sayısı: 191

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe / İngilizce
Yayınevi: Pera Müzesi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.