65,0 TL
Standart Teslimat : 01 Şubat - 04 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Yeşil Yol Kitap Açıklaması

 

Bir hapishanede kötü ve canavar olan her zaman mahkûmlar mıdır? Veya her mahkûm sanıldığı gibi suçlu mudur? Gelmiş geçmiş en azılı suçluların ölüme gönderildiği ünlü bir hapishane olan Cold Mountain Hapishanesi'nin E koğuşu yeni mahkûmunu beklerken gardiyan Paul Edgecomb ve arkadaşları, hayatları boyunca unutamayacakları bir macera yaşamak üzere olduklarından habersizdir. Hapishanedekilerin Yaşlı Sparky olarak adlandırdığı elektrikli sandalyenin yeni konuğu olan çocuksu ve saf, iri yarı siyahi bir adam olan ve iki küçük kızı öldürmekle suçlanan John Coffey; koğuşa geldiği andan itibaren herkes için unutulmaz bir isim olur.

 

"Yeşil Yol" adlı kitabı neden okumalısınız?

428 sayfadan oluşan, gerilim ve büyülü gerçeklik türündeki yürek burkan Stephen King romanı; yazarın en ünlü eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Gardiyan Paul Edgecomb tarafından birinci tekil şahıs anlatımına sahip olan roman, 1932'de Cold Mountain Hapishanesi’nde bu karakterin gardiyan olarak geçirdiği zamanı anlatıyor. King; okuyucuyu sarsacak şekilde sevgisizlik, yalnızlık, kötülük, adaletsizlik ve ırkçılık gibi konuları karakterler üzerinden işliyor. Ayrıca karakter derinliğinin ve karakterlerin birbirleri arasındaki etkileşimin okuyucuya başarılı bir şekilde aktarıldığını söylemek mümkün. Öyle ki, merakla sayfalarını çevireceğiniz romanın hem bir an önce sonunu öğrenmek isteyeceksiniz hem bittiğine üzüleceksiniz. Eğer siz de bu hapishanedeki hayal gücünün sınırlarını zorlayan karakterlerin hayatlarını ve duygularını adeta onlarla birlikte yaşıyormuş gibi hissetmek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden Yeşil Yol'u okumaya başlayabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Aslında seri olan bu roman, tek cilt olarak yeniden derlenmeden önce 1996 yılında ABD'de altı cilt halinde yayımlanır. Ülkemizde ise 2000 yılında Gülden Şen’in çevirisi ile tek cilt halinde basılır. Yeşil Yol romanı, ismini elektrikli sandalyeye giden yolun marleylerinin yeşil renginden alır. İdam cezasına çarptırılan mahkûmlar infaz günleri geldiklerinde bu yeşil yoldan geçerler. Yeşil Yol, 1996 yılında Bram Stoker Ödülü almaya hak kazanır. 1999 yılında yönetmen Frank Darabont tarafından beyaz perdeye aktarılarak seyirci ile buluşan roman, çok büyük bir ilgi görür. Hatta Yeşil Yol (IMDb: 8.6) filmi birkaç farklı dalda Oscar'a aday gösterilir. Dilerseniz siz de Yeşil Yol romanını okuduktan sonra bu başarılı uyarlamayı izleyerek romanın anlatımını görsel öğelerle destekleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Stephen King’in kendine has tarzıyla yazmış olduğu benzer türde birçok kitabı bulunuyor. Dilerseniz bu kitabı okuduktan sonra yazarın Medyum, Enstitü ve Billy Summers isimli romanlarına da göz atabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Kıssadan hisse dehşetler!
Onat Bahadır

Merakımızı çeken ancak daha önce hiç okumadığımız bir yazarın, bir roman bir de öykü kitabı konulsa önümüze, çoğumuzun eli önce romana gidecektir. Çok konuşulmuş, tartışılmıştır öykünün daha zor okunur bir tür olduğu. Roman, hikâye dinleme ihtiyacımızı karşılamakta daha mükellef, gündelik hayatın boğuntusundan daha uzun süreli ve manzarası bol bir firar seçeneği sanki...  Mevzu bir de edebiyatın kurgu ayağının öne çıktığı gerilim, polisiye, fantazya gibi türler olunca, okura öykü okutmak daha da zor olabilir.  Ancak bazı yazarlar bu sorunu aşmakta pek zorlanmıyor.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Virgül Eleştirdi

ÖMER TÜRKEŞ - AKSU BORA


Korku, gerilim türü denince akla ilk gelen isim Stephen King oluyor elbette. Best-seller’lar arasında başka popüler yazarlar da var, ama onun yeri bir başka. Stephen King'in Yeşil Yol dizisi, birkaç yıl önce altı küçük kitap halinde yayımlanmıştı. Bu yıl filminin vizyona girmesiyle birlikte, tek ciltte toplanıp yenilendi. İnsanın sevdiği bir romanın filmine gitmesi zordur, hele bu bir Stephen King romanıysa. Çünkü Stephen King, dünyasını sözcükler kadar suskunluklarla da kurar – cümlelerin ritmiyle, kesintilerle, boşluklarla. Bu dünyayı görselleştirmeye çalışmak, onu başka bir şeye dönüştürmektir (üstelik de Tom Hanks!).

 

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.01.2021

Müthiş

Önce küçükken filmini seyretmistim daha sonra lisedeyken de kitabını okudum, filmi çok iyi uyarlanmış ama kitabı ayrı bir başarı, herkes okumalı

20.11.2020

Farklı

Stephen King'in diğer kitaplarından çok daha başka bir yerde benim için. Korku, gerilim romanlarından pek hazzetmem, ama Yeşil Yol gerçekten çok sürükleyici, yüreğinize dokunan bir kitap. Mutlaka okumalısınız.

12.11.2020

Okuduğum en heyecanlı kitaplardan

Son derece sürükleyici ve heyecanlı bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.