0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
16,72 TL
22,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 Ocak - 26 Ocak
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Yeni Güney Asya Feminizmleri Kitap Açıklaması


Türkiye'de feminizm genellikle sadece Batı'da bulunan bir düşünce akımı ve siyaset gibi algılanıyor. Srila Roy'un derlediği Yeni Güney Asya Feminizmleri / Çelişkiler ve İhtimaller her şeyden önce bu algıyı yıktığı için çok önemli.

Kitaptaki makalelerin Güney Asya ülkelerindeki farklı feminist yaklaşım ve örgütlenmelerle ilgili sunduğu bilgiler bugün Türkiye'deki kadın hareketinin sorunlarına çözüm ararken yardımcı olabilecek nitelikte. Neoliberalizm, köktendincilik ve toplumsal cinsiyetle ilgili konuların sadece kalkınma ve gelişme bağlamında ele alınması eğilimi gibi ortak noktalar kitabı daha da önemli kılıyor. Güney Asya'da uzun bir tarihi olan feminist örgütlenmeler parçalanma, STK'laşma ve radikalliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya ama bir yandan da önlerinde yepyeni olanaklar açılıyor.

Bu kitapta yer alan makaleler hareketin içindeki kuşak farklılıklarının sonuçlarından kadın cinselliğinin ulusal değerlerin parçası olarak görülmesine kadar, Türkçe okurun da ilgisini çekebilecek birçok güncel konu ele alınıyor. Pakistan'da cinsel taciz yasasıyla ilgili verilen mücadele, Sri Lankalı kadınların savaş ve şiddete direnişi, Darjeeling çay plantasyonlarındaki sendikal hareketlerde Nepalli kadınların yeri, siber feminizm, Hindistan kentlerinde seks işçileri hareketleri, Birleşik Krallık kamusal politikalarının çokkültürlülükten çokinançlılığa kaymasına Güney Asya diasporasının verdiği tepki, kitapta ele alınan başlıca konular.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Güldünya

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.