Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Yeni Bir Sayfa Kitap Açıklaması

 


Yapı Kredi Yayınları; Paris'te Münzevi, Amerika Dersleri, San Giovanni Yolu, Klasikleri Niçin Okumalı? ve Kum Koleksiyonu'ndan sonra Yeni Bir Sayfa'yı yayımlayarak, Calvino'nun sağlığında bir araya getirip kitaplaştırdığı kuramsal metinlerin ve denemelerin hepsini Türkçeye kazandırmış oldu.

Yeni Bir Sayfa, Italo Calvino'nun dergilerde ve gazetelerde 1955-1978 yılları arasında yayımlanan yazılarını bir araya getiriyor. Calvino'nun arzusu doğrultusunda, yazarın entelektüel biyografisini ortaya koymak üzere hazırlanan bu seçkide edebiyat ve toplum üzerine eleştirel değerlendirmeler, yazar profilleri ve yazı, üslup, dil ve yazı tekniklerine ilişkin metinler yer alıyor.

"Deneme yazılarımla her zaman çelişkili ilişkilerim olmuştur. Anlatı metinleri, iyi ya da kötü, ben bir kez onları yazıp son biçimini verdikten sonra, nasılsa öyledirler; artık onlara dokunamam ve kendimi onları yazmamış varsayamam. Bir öykü ya da bir roman, biçimine kavuştuktan sonra, benim araya girme yetkisini kendimde görmediğim bir değişmezlik ve bir bağımsızlık, bir dünyada dolaşma hakkı edinir. Oysa, düşünce yazılarımı, son biçimlerine kavuşmuş ve benden kopmuşlar gibi görmeyi başaramam asla: Bu tür yazılar, konuşma dilinin akıcı doğasından pay alır; akıl yürütmenin kararsızlıklarına, hükme varmadaki duraksamalara ve deyim yerindeyse sözel anlatımın sessel rastlantılarına tabidirler. En kesin sözler ettiğimde bile, sonuçta geride belli bir içsel kekemeliğin kaldığını duyumsarım," diyen Calvino için bu kuramsal metinler yeniden ve yeniden okunmak için bir araya getirilmiştir. Çünkü böylelikle zamanda ve uzamda sabit bir yer edinecekler ve daha doğru bir perspektiften bu metinlerdeki saptamalara bakmak; öznel ve nesnel dönüşümlerin çizgisini, sürekliliğini izlemek mümkün olacak; kendi bulunduğu noktayı saptamak ve yeni bir sayfa açabilmek için bir referans oluşturacaktır.

Yeni Bir Sayfa'Sayfa Sayısı: 372

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.