5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
27,3 TL
42,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 04 - 08 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Kemal Tahir'in, bir üçleme oluşturan ve Çorum çevresinde geçen "Yediçınar Yaylası," "Köyün Kamburu" ve "Büyük Mal" adlı romanları; Tanzimat'ın ilanından Atatürk'ün ölümüne kadar geçen dönemde, üç ayrı nesil çevresinde, toplumdaki sosyal gelişmelere uygun olarak değişen mülkiyet ilişkilerinin, toprak ağalığı düzeni ve eşkıyalik hareketlerinin gerçek yüzünü anlatır. Kemal Tahir'e özgü yaratıcılık ve dehayla dolu bu romanlarda, dahiyane bir biçimde üsluplaştırılmış Çorum ağzıyla, geleneksel halk hikayeleri ve meddah anlatımından yararlanılarak, Tanpınar'ın deyimiyle, büyük bir dil makinesi üretildiği görülürü.
"Bir neslin yüz akıdır Kemal Tahir. Türk düşüncesine ufuklar açmıştır. Türk romanının en yiğit, en güçlü, en büyük temsilcisidir. Belki de çağdaş romanın demeliydim..."
- Cemil MeriçSayfa Sayısı: 344

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

11.12.2015

Anakronizm

Kemal Tahir tipik bir popüler tarih yazarı. Bu eserin de tarihçiliğni konuşturyor. İyi ama kendi zamanından niye sürekli kaçıyor. Neden bir Orhan Kemal eserindeki gibi günün yaşayan öznelerini, tiplerini, bunların sosyal ilişkilerini estetize etmeye çaışmıyor? Bütün popüler tarihçilerde olduğu gibi onda bir anakronizm kaçınılmaz olarak ortaya çıkıyor. Örnekse, Yediçınar Yaylası´nda kitabın başlarında muhtemelen Abdülmecid devrine tekabül eden olayları işlerken, bir kadın kahramanı, ÿ"Çorum Saat Kulesi´ÿ" benzetmesini yapıyor. Bu kulenin Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından 1894´te yaptırılmış olduğu biliniyor. Başka kitaplarında da benzer yanlışlar var.

11.10.2013

insanoğlunun ruhunu okumuş

kemal tahir Türkçe´nin en büyük romancısı bu kesin artık.yediçınar yaylası köylü,ağa,eşkıya ilişkilerini baz alarak Osmanlının son dönemini bize muazzam bir tablo gibi gösteriyor.yediçınar yaylası, köyün kamburu ve büyük mal benzersiz bir üçleme inanılmaz bir dil dahiyane romanlar.içlerinde traji komik olaylar var.hele Abuzer ve köyün kamburu(çalık hafız) felaket iki tip insanoğlunun ruhunu okumuş bu karakterlerde kemal tahir.balzac´ın insanlık komedisi ve shakspeare´in trajik dünyasınından aşağı kalır yanı yok  bu eserlerin.

05.01.2013

Senin yaptığını...

Bu kitap sayesinde, ´´Senin yaptığını Çorumlu yapmaz´´ lafının çıkış noktasını öğrenmiş oluyoruz. Tabi bu işin şakası. Kitaptaki uslup, dil ve kurgu diğer Kemal Tahir romanlarındaki gibi kendine bağlıyor okuyanı. İnsan bu kitabı okurken belki eğleniyor ama sonuna doğru cehaletin, kibirin insana yaptırdıklarını görünce sinirlenmeden edemiyor. Kemal Tahir Osmanlı'nın son dönemlerinde yaşattığı bu olay ile küçücük bir yerdeki insan ilişkilerinden koca bir imparatorluğun içine düştüğü bozulmanın, adaletsizliğin, devletin nasıl sadece şeklen kaldığının fotoğrafını önümüze seriyor. Yediçınar Yaylası Kemal Tahir kitaplarının sadece birer anlatı olmadığının bir diğer örneğidir kanımca.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.