3,5/5 - 18 Kişi Yorum Yap, Kazan!
22,8 TL
30,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 19 - 21 Eylül
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Kafka gibi kudretli, Flaubert gibi incelikli, Proust gibi çağ-açan Davis'in hikâyeleri zengin bir aklın şölenidir.
-Ali Smith, The Guardian-

Lydia Davis'in hikâyeleri tek bir kitabın sınırlarını aşıp bir kütüphaneye dönüşüyor... Bu tek kitaplık kütüphaneye yazarın çeşit çeşit armağanları için gelirsen kal orada, çünkü hikâyeler yaratıcı bir okuma davetini sürekli yeniliyorlar.
-Helen Oyeyemi, The Guardian-

Bir cümle cümleden daha fazla bir şey olabilir mi? Hayat kendi kendini nasıl ortaya koyar? Bu sorular Davis'in yazarlık hayatının başlangıcından beri var olan sorular. Flaubert'in ünlü 'Hayatında sıradan ve düzenli ol ki yazılarında şiddetli ve özgün olabilesin' uyarısı Yapamam ve Yapmayacağım için de geçerli. En sıradan ve en düzenli anların aslında en şiddetli ve özgün anlar olduğuna dair anlayış kitabı sarıp sarmalamış, farkına varmak, yeniden-yaratmak, saklamak bize kalmış. Birçok bakımdan Yapamam ve Yapmayacağım tıpkı William Burroughs'un kolajları gibidir, gerçekliğin kolaj mantığını ele geçirene kadar gelişigüzel anlar birbirlerine eklemlenmiş, birbirlerine karşıt konmuştur; ama Burroughs'un aksine Davis kelimeleri silmez, kaosa kelimelerle şekil verir
- David Ulin, The Los Angeles Times-

Lydia Davis, International 2013 Man Booker Ödülü'ne layık bulundu!

Yapamam ve Yapmayacağım kitabı "New York Times 100 Notable Books of 2014" listesine seçildi!
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 308

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Encore

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Burcu Bayer 04-12-2014
Sözü kısa tutmak

Büyük edebiyat nehrinin kısa öykü kolu giderek daha gür akıyor. Her geçen gün daha fazla kısa öykü yazılıyor. Alice Munro'nun Nobel'i alması bunun göstergelerinden yalnızca biri. Türkçede de kitapçılara artık ayrı raf oluşturtacak kadar kısa öykü kitabı birikti.
Lydia Davis ismi Türk okuyuculara pek aşina gelmeyecektir ancak çağdaş Amerikan yazarları arasında müstesna bir yeri olduğu su götürmez. Çoğunlukla kısa öyküler yazan Davis'in yedi tane toplu öykü kitabı basılmış şimdiye değin. Bunun yanında bir romanı ile Proust ve Flaubert'ten yaptığı çevirileri var. Ödüllerini bir rafa sığdırmakta zorluk çekiyor olmalı. Geçenlerde bu rafı 2013'te aldığı Uluslararası Man Brooker ödülü ile taçlandırdı. Ardından da Türk yayımcıların ilgisine mazhar oldu. Ödülü aldıktan sonra derlediği toplu öyküleri Yapamam ve Yapmayacağım Elif Bereketli'nin özverili ve duru Türkçesi ile Encore tarafından yayımlandı..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%58,8
%11,8
%11,8
%5,9
%11,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

30.01.2017

Bazen

Uzun zaman önce okuduğum bir kitaptı. Okuması gerçekten çok kolay bir kitap ve bazı bölümleri gerçekten çok akıcı ve dikkat çekici. Fakat, bir süre sonra keşke bitse dediğim bir kitaptı. Yazarın kendi içinden, hayatından burjuvazi kesitler. Çok takma her şeyi bu kadar kafana, boş ver be ablacım.

05.03.2015

kısa ama çok güzel

Ben çok beğendim. Everest´ten çıkan diğer kitabını da sipariş verdim, heyecanla bekliyorum.

16.01.2015

Kısa öyküler...

Şimdi yorumları okudum. Bence yazara biraz haksızlık yapılıyor. Kitabı satın almadan önce öyküyü, hatta kısa öyküyü seviyor muyuz diye düşünelim bence. Eğer şahane bir roman okuyacağım, su gibi akıp gidecek, elimden bırakamayacağım diyorsanız uzak durun kısa öykülerden.

O sebeple de önce nelerden zevk aldığınızı belirleyin. Sonra da Davis´e ayıp eteyin.

Kısa öykü Türk halkının pek alışık olmadığı bir tarz. Ben çok sevdim kitabı açıkçası. Kısacık, 3-5 cümlelik bir öykü okuyorsunuz ve oturup 10 dakika üzerinde düşünüyorsunuz. Kafanızda öyküyü tamamlıyorsunuz.

Örnek bir kısa öykü:

Köpek gitti. Özlüyoruz onu. Kapı çalınca kimse havlamıyor. Eve geldiğimizde bizi bekleyen yok. Hala evin etrafında ve giysilerimizde beyaz tüylerine rastladığımız oluyor. Topluyoruz onları. Aslında atmamız gerekir. Ama ondan bize kalan tek şey bunlar. Atmıyoruz. Çılgın bir arzumuz var - yeterinde tüy toplayabilsek, köpeği tekrar birleştirebilirz belki.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız