Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Yakupyan Apartmanı Kitap Açıklaması


Toplumsal gerçekçi yazar Alâ El Asvani, Yakupyan Apartmanı'nda, 90'lı yılların Mısır'ında birbirinden farklı insanların bir araya geldiği bir apartmanı, arka plandaysa o dönemin sosyal yapısını anlatıyor. Bir zamanlar seçkin ve gösterişli olsa da gün geçtikçe Kahire'nin kirli havası ve koşturmacası içinde çürüyüp giden Yakupyan Apartmanı'nın ve sakinlerinin hikâyeleriyle birlikte, aslında tüm insanlığın kusurlu ve kırılgan taraflarını ele alıyor.

Kendini "kadın bilimi" uzmanı ilan eden eski bir aristokrat, tutkulu bir genç kadın, köktenciliğe meyilli bir öğrenci, bir polise amansızca tutulmuş bir gazeteci, Kuran'ın emirlerini kendi çıkarları doğrultusunda çarpıtmaktan çekinmeyen bir siyasetçi…

Yakupyan Apartmanı, yayımlandığı dönemde ülkesinde çok ciddi tartışmalara yol açmış, en çok okunan ve en çok dile çevrilen Arapça romanlardan biri olmuştur. 2006 tarihli sinema uyarlaması, Mısır sinemasının en büyük bütçeli filmlerindendir; uluslararası sinema festivallerinde gösterilmiş ve pek çok ödül almıştır.

"Büyüleyici ve kışkırtıcı… Modern Mısır toplumuna ve kültürüne olağanüstü bir bakış."
-New York Review of Books-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Maya Kitap

 

Puanlamalar
%11,1
%55,6
%11,1
%11,1
%11,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

08.05.2021

Tavsiyemdir

Yakın dönem mısır'ın sosyal ve siyasal çürümüşlüğünü ve bu çürümüşlüğe alternatif olarak ortaya çıkan İhvan hareketinin hâkim sistem ile mücadelesini kişiler etrafında başarılı bir şekilde ele alan bir roman. Romanı okurken Türkiye ile Mısır arasında ne kadar çok benzerlikler var demekten kendinizi alamayacağınızdan eminim. Yanlış hatırlamıyorsam roman aynı adla Mısır tarihinin en yüksek bütçeli filmi olarak beyaz perdeye de aktarıldı. Konuya ilgi duyanlara tavsiye ederim. S.K

19.05.2020

Muhakkak okunmalı

Muhteşem bir roman. Özellikle dönüşümü ve 90'larda Mısır'ın durumunu anlayabilmek için kıymetli.

17.10.2019

Çok severek okudum

Mısırlı bir çağdaş yazarı ilk kez okudum, biraz Zülfü Livaneli kitaplarındaki tadı da aldım açıkçası. Yazar çok kültürlü,  entellektüel birikimi ile değişik kesimlerden insanların yaşamlarını çok başarılı şekilde harmanlamış. Çok severek okudum.Yakupyan apartmanı ve çevresi de sanki Beyoğlundaki Ermeni mimarisi ile yapılan apartmanları çağrıştırıyor, kitabı okurken kendinizi Kahire Mısır'da değil de Beyoğlu İstanbul'da hissediyorsunuz, hiç kitaba ve yazara yabancılık çekmeden keyifle okudum, yeni bir yazar tanımak isterseniz şiddetle tavsiye ederim. Hemen diğer kitaplarını da sipariş ettim zaten.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.