Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Armağanlar farklı yollardan, farklı kılıklarda gelebilir. Amerikalı yazar Rebecca Solnit, bir yaz günü, üç kasa dolusu kayısıyla kalakalıyor. Alzheimer hastası annesinin artık yaşamadığı evinin bahçesindeki ağacın son hasadı bu kayısılar. Bir armağan, bir miras, bir hafıza belki de. Bu mirası ve hafızayı muhafaza etmenin yollarını okuruyla birlikte arıyor Solnit. Çıktığı bu yolda da pek çok durak var. Hastalıklar, ölümler, doğumlar; en önemlisi de masallar ve edebiyat. Frankenstein'ın yaratıcısı Mary Shelley'den Marquis de Sade'a gönderiyor okurunu; bununla da kalmıyor Karlar Kraliçesi'nin yolculuğuna çıkarıyor veİzlanda'daki gerçek yaşam öykülerine sokuyor. Kayısıların vesile olduğu bu yolculuğun/yolun ortasında bir düğüm atsa da Solnit, geri sarıp en başa, kayısılara çağırıyor bizi, usulca ve hiç sıkmadan.

Yaşlı insanlarda sıkça görüldüğü gibi, annem eşyalarını kaybettiğine değil, bunların çalındığına inanıyordu: ütüler, cüzdanlar, anahtarlar, çamaşırlar, para. Ve en çok da gerçek problemlerini saklamasına yardım eden bu hayali karakterlerden saklamaya kalktığı şeyleri kaybediyordu. Evi şehrin yirmi mil kuzeyindeki sevimli bir semtteydi ve başına hiçbir şey gelmiş değildi, yine de düş dünyası hırsızlar ve fırsatçılarla doluydu. Pencereden içeriyi inceleyen insanlardan korkup perdelerin çoğunu tamamen kapalı tutuyordu ve pırıltılar saçan mavi ve altın sarısı bir temmuz günü bile lamba yakmak zorundaydı.

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit'in sınırsız hüner ve hayal gücünün yanı sıra olgun bir donanımla yazdığı bir anı, yolculuk ve edebiyat metni.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2014


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 214

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Encore

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Kayısılardan mürekkep bir hikaye
Melisa Kesmez
Birisi –ya da herhangi bir şey– çat diye karşına çıkıp sana "Senin hikayen ne?" diye sorsaydı nereden başlardın anlatmaya? Biraz zaman mı isterdin; aklını taramak, duyması ilginç olanla anlatmaya değmeyecek olanı tasnif etmek için önce? Çöplerini ayıklamak, kalanı parlatmak için kolları mı sıvardın hemen? Ya da içindeki sansürcü ortaya çıkıp susturur muydu seni ve sen onun sözünü dinleyip hikayeni kendine mi saklardın? Yoksa ta en baştan mı başlardın anlatmaya iç denizine balıklama atlayıp, kocaman bir iştahla? Mutlu mu olurdu anlattığın hikaye? Ya da karşındakinin gözlerini dolduracak anılardan mı ibaret olurdu seni sen yapan şeyler? Onun aklında iz bırakmak ister miydin?
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%66,7
%26,7
%6,7
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

04.04.2016

okunmalı...

Yakındaki uzak, Solnit´in anılarından, okuduğu hikayelerden, yaşadıklarından derleyerek oluşturduğu uzun bir hikaye olarak okunabilir...
Çağrışımlarla yeni bölümlere açılıyor gibi görünse de, hikayenin derinleşip, düğüm olduğuÿ; sonrasında çözüldüğü bir plan çerçevesinde okuru öyküler içinde kendi yolculuğunu paylaşmaya davet eden bir kitap...
Solnit, çok farklı (gibi görünen) öykülere ilişkin pek bilinmeyen detaylara girerek, öyküleri birbirine bağlayarak kendi öyküsünün bir parçası kılıyor. Bu arada da, okuru aile bağları, arkadaşlar, ilişkiler, yaşam üzerine düşünmeye davet ediyor...
İyi, özenli, yazarın dilini bulmaya çaba sarf etmiş bir çeviri, iyi bir baskı ile okunmayı hak eden bir kitap...

26.07.2015

Iyiden kötüye giden sayfalar topluluğu

Eğer bir kitapta olay örgüsü arayanlardansanız tavsiye etmem. Kitabın ortalama 20 sayfasında bir konu değişiyor. Kitabın ilk sayfalarında gereksiz betimlemeler yerine gayet güzel felsefi sözler varken ilerleyen sayfalar da bunu bulamiyorsunuz. Olay örgüsü de olmayınca sıkmaya başlıyor. Alır da bir yerden sonra siz de sıkılmaya başlarsanız 12. Bölümden devam edebilirsiniz ya da hiç uğraşmayıp bırakabilirsiniz de. Sonu da tatmin etmiyor çünkü.  

22.03.2015

Dağınık

Kitap oldukça etkileyici bir giriş yapıyor. Anne ve kız ilişkileri, gündelik yaşama dair bu ilişkiyi etkileyen etmenler. Ama sonrasında bir ara bir metin inceleme kitabına dönüşüyor. Bir bakıyorsunuz bir ana bir gezi kitabı oluyor. Ama bana bunların hiçbirini hakkıyla yapıyor gibi gelmedi. Ayrıca ilişkilerin kuruluşuna da zayıf buldum.

Yine de tüm bu düşüncelerden uzaklaştığımda bir hafta sonu okumasından öteye geçmeyen bir kitap oldu benim için.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız