0/5 - 0 Kişi Yorum Yap, Kazan!
24,14 TL
34,0 TL %29
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 05 - 07 Şubat
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Îbnu Nebate 946 yılında Diyarbakırın ‘Meyafarqîn’ bugünkü Silvan ilçesinde dünyaya gelir. Ulemanın icmaı ile edep, ahlak ve belağata eşine az rastlanır hutbeler vermiş. Rivayet edilirki İmam Gazali ibnu Nebate’nin hutbelerini irad etmiş. İmam Zehebi onun hakkında ‘fesih ve beliğ bir dil sahibi olmakla beraber nasihat ve hutbeleri çok faydalı ve güzel bir alimdir’ demiş.


İbnu Nebate bir rüyasında:


Hz. Peygamber (a.s.m.) kendisine sahabelerinin yanında ‘merheba sana ey -xetîbul-xuteba- hatiplerin hatibi’ diye seslendiğini ve okuduğum hutbe sonunda da bana ‘Çok güzel söyledin yanıma yaklaş’  deyip yüzümü tuttu ve öptü. Sonra mübarek tükürüğü ile ağzıma mesh etti ve  ‘Allah sana tevfik etsin’ dediğini söyler.


İmamı Kindi der ki : Bu rüyadan sonra Îbnu Nebate’nin yüzü nur halesi gibi olmuş çokça güzellik kesbetmişti. Ayrıca rüyasından sonra üç gün boyunca ne yemek yedi nede birşey içti. Zatan  hiçbir şeye iştahı da yoktu. Ağzı misk gibi kokuyordu.


Îbnu Nebate bu rüyasını halka anlattığında:


Resûlullah (a.s.m.) bana  ‘xetîbul-xuteba’ isimini vermiş diyerek gururlanırmış.


Mela Mıhemed Ferîd Geçit tarafından Arapçadan Kürtçeye tercüme edilen ve Nûbihar yayınevimiz tarafından arapça ve latince harfler ile karşılıklı olarak yayınlanan bu eser günümüz insanlarının istifadesine sunulmuştur


 


Xebata me ya li ser xutbeyê bi vî şiklî bûye:


1. Di xutbeya Îbnu Nebate da ew qismê ku “Eyyuhen-Nas!” Bi tenê hatiye tercumekirin bal zimanê  Kurdî.


2. Di serê her xutbeyê da ayet û hedîseka munasibê meqam hatiye zêdekirin.


3. Ew hedîsên ku di dawiya xutbeyan da ne, hatine texrîckirin.


4. Navê mehên qemerî û mehên heram û roj û şevên mubarek hatine zêdekirin.


5. Metnê xutbeya yekemîn û duyemîn hatiye zêdekirin.


6. Fezîleta roja cum‘eyê, wacibbûna nimêja cum‘eyê, erkan û şert û sunnetên nimêja cum‘eyê û yên herdu xutbeyan hatine zêdekirin.


7. Nav û neseb û wiladet û wefata Îbnu Nebate bi kurtî hatiye zêdekirin. 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız