Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Who Moved My Cheese: An Amazing Way to Deal with Change in Your Work and in Your Life Kitap Açıklaması

 


With over 2.5 million copies sold worldwide, Who Moved My Cheese? is a simple parable that reveals profound truths

It is the amusing and enlightening story of four characters who live in a maze and look for cheese to nourish them and make them happy. Cheese is a metaphor for what you want to have in life, for example a good job, a loving relationship, money or possessions, health or spiritual peace of mind. The maze is where you look for what you want, perhaps the organisation you work in, or the family or community you live in. The problem is that the cheese keeps moving.

In the story, the characters are faced with unexpected change in their search for the cheese. One of them eventually deals with change successfully and writes what he has learned on the maze walls for you to discover. You'll learn how to anticipate, adapt to and enjoy change and be ready to change quickly whenever you need to.

Discover the secret of the writing on the wall for yourself and enjoy less stress and more success in your work and life. Written for all ages, this story takes less than an hour to read, but its unique insights will last a lifetime.

Spencer Johnson, MD, is one of the world's leading authors of inspirational writing. He has written many New York Times bestsellers, including the worldwide phenomenon Who Moved My Cheese? and, with Kenneth Blanchard, The One Minute Manager. His works have become cultural touchstones and are available in 40 languages.Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 1999


Dili: İngilizce
Yayınevi: Vermilion

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.08.2005

Özlem Tekin

Özlem Tekin halk arasında asi rock kızı olarak tanınıyor. Ben buna katılmıyorum. Çünkü Özlem çok sıcak ve cana yakın bir insan (televizyonda gördüğüm kadar). Ben bütün albümlerini çok beğendim. Herkes laubali albümüne pop diyor. Onlara tek bir lafım var: gidin albümü dinleyin öyle konuşun. Yeni albümünü çıktığı gün aldım ve çok beğendim. Tipik bir rock albümü. Özlem'e popçu diyenlere sesleniyorum: albümlerini dinleyin öyle konuşun. (Vurma,Özlem beni kalbimden Vurma!)

08.09.2002

Özlem Tekin - Tek Başıma

Özlem Tekin rock kategorisinde bir bayan. Fakat bu albümünün rockla uzaktan yakından bir alakası yok. Albüm gayet güzel; ben şahsen çok beğendim fakat Ozlem'den rock adına bir şeyler bekliyordum. Bu albümde tarzını komple değiştirmiş. Sanırım artık farklı tarzları denemek istiyor. Çıkış parçası olan "Dağları Deldim" rap bir parça. Albümde en çok Daa, İki Adım ve Onun İçin parçalarını beğendim. İlk albümünün çıkış parçası Yar Bana Varmadı gibi bir şarkıyı bir dahaki albümde bulmak umuduyla...

27.07.2002

özlemim

albüm çok iyi özlem hanım direk size yazıyorum bu satırları;hangisi kötü oldu ki albümlerin?laf aramızda bende' başkaları ne düşünür?'kaygısıyla hareket etmem...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.