4,5/5 - 8 Kişi Yorum Yap
16,8 TL
24,0 TL %30
Standart Teslimat : 20 Eylül - 24 Eylül
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar Kitap Açıklaması


Edebiyatta çığır açan Beat Kuşağının iki önemli temsilcisi, Jack Kerouac ve William S. Burroughs, 1950'ler boyunca içinde yaşadıkları topluma karşı duruşlarından, yazdıkların ve politik tavırlarından dolayı sık sık yargılanmıştır. Ancak 1944 yılında, Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar'ı kaleme aldıkları sırada haklarındaki ilk suçlama oldukça farklıdır: Cinayeti polise bildirmemek.

Arkadaşlarının işlediği ve daha sonra kendilerine anlatılan cinayeti örtbas ederek, daha doğrusu "bildirmeyerek" tutuklanmalarının hikayesini romanlaştırmaya karar verdiklerinde aslında Beat Kuşağının yazarlık serüvenin başlama vuruşunu çaldıklarının muhtemelen farkında değildiler.

Daha sonraki yıllarda birçok sanat akımını etkileyen Beat hareketinin ilk ürünü sayılabilecek Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar, altmış yılı aşkın bir süre sonra nihayet Türkçede.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 147

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar
Jack Kerouac, William S. Burroughs / Sel Yayıncılık

Sadece ülkemizde değil, dünyada da yeni yayınlandı bu kitap, daha geçen yıl. William Burroughs ve Jack Kerouac’ın birlikte ortaya koydukları “Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar”, bu yakınlarda Sel Yayıncılık etiketiyle piyasaya sürüldü.
Hipopotamlar, Burroughs ve Jack yaşadığı sürece zaten basılma şansına sahip değillerdi. Ve belki de buna 2005’e dek aramızdan ayrılmayan Carr’ın da adını katmak lazım, ha, ne dersiniz! Elbette ki O’nun da ölmesi gerekti bu baskının mümkün olması için. Ve en nihayet herkes ölmüştü. Ve sandıkta kalan son hazine ajansların ve Amerikalı yayıncıların yüzünü güldürmüştü. Yayınlanmamak üzere rafa kaldırılan ve tarihi çok net olan bir kitap üzerinde elbette ki dünyada sansasyon yaratılamadı, zira aynı şey kısa seneler önce Jack Kerouac’ın “yastık altında” bulunan tiyatro me.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

CİNAYETE YARDIM VE YATAKLIK YAPAN ROMAN
Altay Öktem

1944 yılında Londra (bir başka versiyona göre St. Louis) hayvanat bahçesinde yangın çıktığı bir gerçek; ama hipopotamların tanklarında haşlandıklarına dair kesin bir bilgi yok elimizde. Hayvanat bahçesinde o kadar hipopotamın olduğu da su götürür. 1940’da Rochester Indiana’da bir sirkin yandığını, bu yangında birçok lama, zebra ve egzotik hayvanın yanında bir tane de cüce hipopotamın öldüğü kayıtlara geçmiştir. Hepsi bu.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%75
%12,5
%12,5
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.