Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Vahşi Hafiyeler Kitap Açıklaması

 


Latin Amerika edebiyatının en büyük isimlerinden Şilili yazar Bolaño, yirminci yüzyılın son dönemine damgasını vuran putkırıcı yapıtlarıyla öne çıktı. Eleştirmenlerce en önemli eseri sayılan, otobiyografik öğeler taşıyan romanı Vahşi Hafiyeler, varlığı şaibeli bir yeraltı edebiyat hareketinden artakalan iki şairin ülkeden ülkeye, yapıttan yapıta trajikomik maceralarını anlatıyor.
Roman bir yandan dönemin şiir ve edebiyat tartışmalarını aktarırken bir yandan da sosyal çevrenin analizini yapıyor. Bolaño Vahşi Hafiyeler'i "kendi kuşağıma yazdığım bir aşk mektubu," diye tanımlıyor, "kuşağım tüm gençler gibi aptal ve cömertti, elimizdeki her şeyi veriyor, karşılığında hiçbir şey beklemiyorduk. Şimdi bizden geriye hiçbir şey kalmadı... Latin Amerika toprağında yatıyor cesetlerimiz," dese de, yapıtıyla bu kişilere yeniden hayat kazandırıyor.

"Borges'in yazmak isteyeceği bir roman," diye tanımlanan kitap, sanat ile hayatı birleştiren çizginin üzerinde, vahşi, sert, derinlikli ve acıyla güldüren bir dille ilerliyor.Sayfa Sayısı: 632


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.03.2015

Başlayınca bitirmeli mi?

Hayatımda iki kez bir romanın sonunu getiremedim. İlki Foucault Sarkacı diğeri de Vahşi Hafiyeler. İlkinin bilimsel terimlerinin anlamını çözmekten yorulmuş ve sıkılmıştım. Bunda da karakterlerin ne olduklarını,kim olduklarını,amaç ve varlıklarının nedenini anlamaya çalışıp konu nereye gidecek diye kafa yormaktan sıkıldım. Gene de 200 küsür sayfa okudum,inat ettim bitireyim diye ama eşim çektiğim eziyeti görünce,ÿ"kitap aynı zamanda iyi vakit geçirmek ve dinlenmek içindir.Kendine niye bu kadar eziyet ediyorsunÿ" dedi ve kafama dank etti. Yine de kıyamayıp son noktayı koyayım diye son 30 sayfasını okudum ve aslında hepsinin bundan ibaret olduğunu anlamak beni üzdü. Aldatıldığımı hissettim. Sanırım entelektüel birikimim yetersiz,herkes bu kitaba bayıldığına göre bende bir tuhaflık var. Oysa 2666´yı büyük bir zevkle sıkılmadan okumuştum.

10.12.2013

tam Bir şaheser

Roberto Bolano edebiyatın kötü çocukların dan biri oldu oldu bile. Olayın kuruluşu ve gidişi gerçekten Çok başarılı. Yazarın hayatı göz önüne alındığında biyografik kısımlar olduğu kendini belli ediyor. Yoğunlukla Amerikan Beat jenarasyonundan etkilendiği çok belli. Hem üslub hemde hikaye bakımından bu edebiyatın kokusunu alabiliyorsunuz. Ancak kesinlikle beat kuşağından alta kalır bir yanı yok .

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.