9,9 TL
Standart Teslimat : 24 Mayıs - 27 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Vahdeddin'in Gözyaşları Kitap Açıklaması

 


"Ben bu makam için hazırlanmadım. Şaşmış bir haldeyim. Bana dua ediniz."

Vahdeddin, Osmanlı İmparatorluğunun en zor döneminde kendisini tahtın üstünde buldu. Gariptir, Padişah olmayı hiç düşünmemişti... Düşük omuzlarına, 600 yıllık bir imparatorluğun yükü binmişti. Gariplikler Vahdeddin'in peşini Sultan iken de bırakmadı. Tacı tahtı vardı, ordusu yoktu... Hazinesi bomboştu. Tebası perişan, açlık ve hastalıktan kırılıyordu... Padişahlığı da garip geçti. Sonunda padişahlığı elinden alınmış, halifeliği bırakılmıştı. Bu da garip bir durumdu! Yine garip bir şekilde ülkeyi terk etti...Evet, Vahdeddin garip bir padişahtı. Garip doğdu, garip yetişti, garip öldü, bir garip gibi kuru bir ceviz ağacının altına gömüldü. Sultan Vahdeddin, Kurtuluş Savaşı sırasındaki izlediği tutum ve siyaseti nedeniyle Türk tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri olmuş ve arkasında birçok soru işaretleri bırakmıştır. Vahdeddin'in, İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'e yazdığı mektupta neler yazıyordu?

Yoksulluğuna rağmen Vahdeddin, İtalya kralının yardımını neden reddetti? Vahdeddin, Ahmet Emin Yalman aracılığıyla, Amerikalılar tarafından yapılan anılarını satması teklifini neden geri çevirdi? Musul, Kerkük ve Ortadoğu'daki aile mülklerini, yoksulluğuna rağmen niçin İngilizlere satmadı? Vahdeddin'in tabutuna niçin haciz konuldu ve naaşı neden vefatından ancak 50 gün sonra toprağa verilebildi?

Garip Sultan Vahdeddin'in yaşam hikayesi ve merak edilen bir çok sorunun cevabı "Vahdeddin'in Gözyaşları" nda.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 293

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Hükümdar

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.11.2019

Timsah gözyaşları

Vahdettin’in emriyle donatılıp, Kuvayi Milliyecileri öldürmeye gönderilen Anzavur köpeğinin çevresindeki çapulcu sürüleri; Yunan işgaline karşı vatanı savunmaya çalışan subayları katlediyor, karılarına tecavüz ediyorlardı. Bu talihsiz kadınlardan birinin “ırzı parçalanarak” öldüğü, o dönemin jandarma ve savcılık tutanaklarına yansımıştır. “Yunan ordusu, halifemizin emriyle ilerlemektedir. Yunan’a karşı gelen, halifeye karşı gelmiş sayılır. Dinden çıkar, cenaze namazı bile kılınmaz” yazılı fetvalar; uçaklarla Ege köylerine atılıyordu.Bu Vahdettin’in mi gözyaşlarından söz ediliyor? Hangi tarihi, hangi kaynaklardan okuyup yazıyorlar acaba? Emperyalizmin dayattığı aynı kafa bize bugün PKK’lıları özgürlük savaşçısı diye gösteriyor. Bırakın bu Vahdettin aşkını. Biraz akıl, biraz iz’an, biraz da vicdan lâzım.Bugün en azından kendi yöneticilerimizi kendimiz seçebiliyoruz. İktidar babadan oğula geçmiyor. Bunu da Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimi’ne borçluyuz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.