5/5 - 5 Kişi Yorum Yap
21,0 TL
42,0 TL %50
Standart Teslimat : 06 Aralık - 10 Aralık
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Uyuyan Güzel Uyandı-Masalların Toplumsal Cinsiyet Rolleri Üzerine Etkisi Kitap Açıklaması

“Prenses de olsa temizlik kadın işidir.”

“Cadılar çirkindir ve nedensiz kötülük yaparlar.”

“Maceraya atılan kızların başına mutlaka bir iş gelir.”

“Kurtarıcılar daima erkektir ve kadınlar kurtarıcıları olmadan tutsaklığa mahkûmdur.”

Bu masallar böyle sürüp gider ve toplumsal cinsiyet rolleri masallar aracılığıyla bir kez daha inşa edilir. Masallar bugüne kadar kadınların uyutulduklarını, kulelere kapatıldıklarını, kurtarıcılarını beklediklerini, sabırlı ve hamarat olduklarını anlattı. Aynı masallarda erkeklerin payına ise cesaret ve kahramanlık, hatta yakışıklı ve zengin olmak düştü.

Uyuyan Güzel Uyandı masalların pekiştirdiği bu toplumsal cinsiyet rollerini eleştirel bir gözle ele alarak kahramanları uyandırıyor ve kendi sıfatlarını seçmelerini sağlıyor. Masalları akademik referanslarla değerlendiren bu kitap, hayattan ve gazete manşetlerinden verdiği örneklerle masalların işlediği kodları ve günlük hayatımıza
yansımalarını ele alıyor.

Uyuyan güzellerin uyanma vakti geldi! Kadınlar artık kendi hikâyelerinin kahramanları oluyor, kendi sonlarını kendileri yazıyor ve dayanışmadan vazgeçmiyor. Uyuyan Güzel Uyandı ve bir daha hiç uyutulmadı!

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

24.10.2020

eğitsel

İçeriğini çok merak ediyorum. Umarım pek çok yönden anne babalara ve eğitimcilere katkısı olur.

20.10.2020

Masalların Arka Yüzü

Çok masum görünen masalların içeriğini, masallardaki sembollerin anlamlarını anlatan ve masalları özellikle toplumsal cinsiyet bakımından yorumlayan, hemen herkesin kolaylıkla okuyup anlayabileceği nitelikte bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.