3,5/5 - 39 Kişi Yorum Yap, Kazan!
20,1 TL
30,0 TL %33
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 - 23 Kasım
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Buket Uzuner'in, bugün Anadolu'da yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞ'ten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMAN'IN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı 'SU' çıktı!..

Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kaman'ın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler.

Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlık'a (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor.


Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacib'in;

"Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür."

beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Bilig'in bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947'de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Arat'ı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiye'de ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor.

"Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları", SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 344

Baskı Yılı: 2016


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 422

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Üç kase şamanizm, bir tutam çevre sorunu, biraz da baharat
Hayati Roman
Kurgu son derece tutarsız olunca, içinde canlandırılmaya çalışılan karakterler de o yapı içerisinde anlamsız varoluşlara bürünüyorlar.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%55,3
%18,4
%15,8
%5,3
%5,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

05.08.2019

Beğenmedim

Kumral Ada Mavi Tuna'dan sonra hiç düşünmeden aldım. Maalesef hiç beğenmedim. Yorumlara bakınca herkes beğenmiş. İyi bir okuyucu olduğumu düşünüyorum ama demek ki bana hitap etmedi.

02.07.2019

Son yıllarda okuduğum kitaplardan en iyiler arasına kaydettiğim üçlemenin biri

Hem macera kurgusu hem bu kurgunun içinde anadolu mirası,gelenekler,eski dinlerin şimdiki inanışlar ve günümüze yansıyan şaşırtıcı bilgileri ve adını sadece ezberlediğimiz kutad gu bilig beyitleri..Doğa doğa doğa..Hepsi çok güzel harmanlanmış.Çok beğendim.

20.02.2016

Daha almadım

Umarım güzel bir kitaptır.Güzel ve hoş bir kitaba benziyorÿ;)

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız