12,9 TL
Standart Teslimat : 14 Temmuz - 17 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Üvey Anne Hikayeleri Kitap Açıklaması

 


"Ne dersiniz, toplum olarak yeni, yepyeni bir Üvey Anne imajına ve Üvey Anne kavramını yeniden tanımlamaya hazır mıyız?"

Pınar Çekirge ve Dr.Bahadır Bakım, bu kez Türkiye'de bir ilk olan bu çalışmada Üvey Anne Olgusu'nu psiko-sosyal dinamikleriyle ele alırken, aile içinde yaşanan duygusal travmaları, yaşanmışlıkları Türk Edebiyatı'ndan seçkin örneklerle aktarıyorlar. Aynı zamanda sizler için Üvey Anne/ Üvey Çocuk arasındaki bitmeyen hesaplaşmaya çözüm sağlayacak pratik öneriler, kolayca uygulanabilecek çözümler de sunuyorlar.

Kadınların VENÜS, Erkeklerin MARS'tan geldikleri söylenir hep. Peki ya üvey çocuklar, üvey anne / babalar hangi gezegenden çıkıp gelmişlerdir?

Eğer amansız yalnızlıklarla örülmüş, nefretle perçinlenmiş bir hayat istemiyorsak, sevgiyi karartmayalım ne olur. Dünyanın kimi çirkinliklerine kalkan ve mazeret edinmeyelim Üvey Anne Masalları'nı. O masalların, o söylencelerin nefretle kin arasında gidip gelen kan, irin dolu sarkaçlarından inme zamanı artık. O "kötünün kötüsü" masal kahramanları kalbimizi kuşatan zehirli bir sarmaşık gibi soluğumuzu kesmemeli bundan böyle.Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Opus Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

08.03.2016

Ah Füruzan

İçinde birkaç tane güzel öykü var diye güzel olmayanların da israf olmaması için araya sıkıştırıldığı bir kitap.Sevemedim.

09.07.2013

´´Her yoksul biraz parasız yatılılık taşır içinde

Füruzan ellerinizden tutuyor, sizi onlara, sevgisizlikle, yalnızlıkla, yoksullukla yoğrulmuş hayatlara götürüyor... Çocuğuyla başbaşa kalmış annelere, itilmiş, efendilerine karşı boynu bükülmüş kadınlara, ağarmış önlükleriyle çocuklara... Büyük denizlerde boğulmaktan korkanlara... Küçük şeylerden mutluluk çıkaran muhacir bir aileye... Ki herbiri iç burkan öykülerden oluşan bu kitabın bana en çok dokunanıdır, topraklarından kopup gelenlerin, yeni yurtlarına tutunmaya çalışanların anlatıldığı ´´Edirne´nin Köprüleri´´. Ah Hala Adile! Onun dilinden dinlemek var olma mücadelelerini, artık hiç güneş, hem de bir ağaç görmeyen oğlu Hasan´ı, gelini Zehra´yı, hemşehrilerinin ziyaretiyle pır pır eden yüreklerini, bir bayram türküsüyle el ele verip hora tepmelerini... Aslında öyle bir zenginliktir ki yoksullukları...

Kendisiyle yapılan bir söyleşide ´Kadın kahramanlarım, ötekiler ve o güzelim çocuklar ellerimden tuttular; birlikte yürüdük, yürüyoruz,´ diyor Füruzan. Ve 40 yılı aşkın bir süredir yaşıyor ´´Parasız Yatılı´´. Soluk alıp veriyor, okundukça büyüyerek, çoğalarak. Boğazınızda bir yumru bırakarak...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.