22,8 TL
Standart Teslimat : 01 Ekim - 04 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Üstad Sayfaları Kitap Açıklaması

 


Bediüzzaman Said Nursi hazretlerini bütün yönleriyle, bir bütün olarak doğru anlamak lazımdır diye düşünüyoruz. Onun için söylenen "o zamanın büyük bir âlimidir." ifadesi doğrudur, fakat yeterli değildir. Onu şahsı manevisi itibariyle çok iyi ve hayatının bütün yönleriyle anlamak zorundayız.

Daha küçük yaşlarda harika hal ve meziyetleriyle muttasıf olan Bediüzzaman'ın yaşadığı uzun ömrünün bütün sayfaları çok gariplikler ve bir o kadar da hikmetler ve hakikatlerle doludur. Onu anlamaya çalışırken, onun hayatını tüm evreleriyle ve te'lif ettiği muhteşem eserlerini vicdanınızı hakem yaparak çok iyi ve derinlemesine okumak zorundayız.

O çağın ve çağların adamıdır. Evet, o bir insandır. Fakat Cenab-ı Hakk'ın onun üzerinde çok müstesna ihsanları vardır. Kur'an'ın birçok güzelliklerine mazhar olarak hayatını yaşamıştır.

O bütün insanlığa bir rehberdir. Yaşadığı seksen yedi yıllık mübarek hayatının nezih sayfaları ve devreleri bunu açıkça göstermektedir. O'na çağımızın Mevlana'sıdır da diyebiliriz. O bir imamdır; İmam-ı Rabbani, İmam-ı Gazali, gibi bir imamdır.

O bir kumandandır; Çağımızın hem kudretli bir manevi kumandanı, hem de savaşların kahraman, cengâver bir kumandanıdır O. Bir taraftan telif ettiği Kur'an'dan tereşşuh eden Risale-i Nur adlı eserleriyle iman hareketini yayıp -toplumun- imanı(nı) kurtarırken, diğer taraftan da "vatana muhabbet imandan gelir" Kutsi senasının mazhariyeti içinde "Cihad-ı manevi" vazifesini, en kötü günlerde canı pahasına vatanı düşmanlardan ve kötülüklerden kurtarmaya çalışarak yerine getirmiş, bu uğurda yaralanmış, esarete düşmüştür.

O aynı zamanda Asrımızın müceddididir. Bu vasıflar O'nun hakkıdır.

Hazreti Üstadın Cihan Harbi'nde üstlendiği görevler, bütün bu noktalardan ötürü çok mühimdir.

Üstad'ın Van hayatı, oradaki talebeleri, yaralanması, esareti, İstanbul yılları, şehirden şehire, cezaevinden cezaevine sürgünleri, Ankara'da "hoşamedi" karşılanışı, O'nun hiçbir kimseye müdânesiz yaşayışı, "Yaşasın kafirler için Cehennem!" diye haykırışı çok ehemmiyetlidir.

Üstad Sayfaları, merhum Zübeyir GÜNDÜZALP'in, "...bir gün genç nesiller Üstad Sayfalarını belki senaryolaştıracaklardır" temenni, talep ve hasretine bir ufak karşılık olabilir. Belki de bu sayfalar, Üstad'ı senaryolaştıracak olan gençlere bir ön hazırlık, bir vesile olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 502

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Erguvan Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.