Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


"Unutacağımız hiçbir şey kalmayana dek her şeyi unutabilsek tanrıyla karşılaşacağız ama oraya kadar unutmayı beceremiyoruz bir türlü..." demiştim. "İnsan iniyor aşağı, ama bir noktada soluksuz kalıp yukarı sıçrıyor," demişti, "unuttuğun kadarı bile fazla bana kalırsa, boş laflar ediyorsun..."
"Her şey geçmişte gömülü, başlangıçta" diyorum ben. Şeref, "Sırlarımız gelecekte çözülecek ama" dediğinde de soluğumun açıldığını hissediyorum. Söyleyecek olsam, "Benim öyle seni rahatlatmayı düşünerek böyle konuştuğumu sanıp kendini yanıltma," der, "unuta unuta in aşağı sen... Madem anılar bizim atıklarımızmış, unutmanın sonuna var, anlarsın... Tanrı senin yüzüne bakıyor muymuş? Her şeyin başına dönmek isteyen nedir biliyor musun, akıl ister bunu... Aklı da kendi haline bırakmamak gerekir, aptalca işlere kalkışır çünkü..."


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 2008


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 349

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Latife Tekin'le Sözünü Sakınmadan: "Toplumdan nefret ediyorum"

Pek çok yazarın kalabalıklarla ve bu toplumda olan bitenle ilişki kurduğunu belirten yazar, bunu yapmak için ortalamanın dilini kurman gerektiğini söyledi: “Fenerbahçe şöyle olmuş, köprü yapılınca şöyle olacak, metro yapılmış sevinelim… Bunları anlatarak, bunları konuşarak toplumla iletişim kuracaksan ortalama dilini kurman lazım. Ben bu toplumdan nefret ediyorum, ne mimarisini seviyorum ne onun ortalama dilini. İletişim kurmak istemiyorum, kaçmak istiyorum. Yazı kaçma aracı, iletişim aracı değil. Benim gibi kaçmak isteyenlerle ilişki kurmak istiyorum. İnsan olmaktan dolayı sıkışıklık ve mutsuzluk yaşıyorsam, dünyevi bir şey yazmak istemiyorum, cehennemin dibine gitmek istiyorum. Ben kaçağım.”

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Latife Tekin Dosyası: Rüyaların dilinden en çok muhalefet sızar...
Hazırlayan: Oylum Yılmaz

Bu defa romanla değil, koyun koyuna yaşadığını söylediği defterlerden çıkardığı bir defterle "Rüyalar ve Uyanışlar Defteri"yle karşımızda Latife Tekin. Başlangıcından günümüze edebiyatına alttan alta olsa da damgasını vuran politik söylemini dile getiriyor denemelerden oluşan bu kitabında ve görüyoruz ki sesini yükselttikçe yükseltiyor. Ülke gündemi, giderek karmaşıklaşan, muğlaklaşan politika, politikanın çıkmaz yollarına saplanıp kalmış, kendi hapishanelerini yaratmış politikacılar, ranttan beslenen zengin zümre, doğadan ve insanlığından kopan, koptukça canavarlaşan benliklerimiz ve bütün bunların sonucu elimizde kalan tek şey yani ekolojik yıkım, Latife Tekin’in diline dolananlar arasında.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%54,5
%36,4
%9,1
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

04.03.2009

latife tekin farklılığı

Latife Tekin tarzına hayransanız kesinlikle okuyun. Ne roman, ne öykü; Latife Tekin kitbı işte...

14.06.2006

Güzel

Güzel bir kitaptı. Okurken karakterlerin kurdukları cümleleri okuyup geçemiyor insan. Üzerinde düşünmek istiyor. Unutma bahçesi aslında unutamama bahçesi. Okuyun.

09.11.2004

Başyapıt

Bu yıl okuduğum en güzel roman. Latife Tekin nasıl bu kadar zeki ve duyarlı olabiliyor, kitabın her satırı ince pırıltılarla dolu, ama bu lafımı herhalde Şeref sevmezdi. Pırıltı peşinde koşmaktan bu romanı okuduktan sonra vazgeçmeliyim... En azından bunu öğrenmiş olmak gerekir. Sanırım Türkiye'den ilk Nobel Edebiyat Ödülü'nü alacak yazar Latife Tekin olacak.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız