Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Unplugged Kitap Açıklaması

 


Sizin de çizdiğiniz karakterler gibi hafif takıntılı bir haliniz var.
Aslında o aptallıklar, takıntılar hepimizde varolan özellikler. Tabii ki bende de var. Ama ben çizdikçe takıntılarımdan arınıyorum. Bir tür kendi kendine terapi gibi.

Sizin karikatürünüzde şiddet, güncel argo, politika, cinsellik yok. Yakışıklı tabirle, daha evrensel işler...
Ben çizmeye başladığımda Türkiye'deki mizah dergileri sokakla ilgilenmeye başlamıştı. Bir adam çizildiği zaman o adamın karakteri, sınıfı, giyim tarzı, konuşma tarzı belirtilirdi. Ben belki de biraz içime kapanık olduğum için çok ilgimi çekmedi sokaklar. Sokakta insanı anlatacak çok şey var ama ben doğrudan insanı anlatmak istedim. Aşağı yukarı tiplerim aynıdır. Çıplak, kişiliksiz ve belli bir yere ait olmayan insanlar durumu anlatmak için araçtır onlar sadece.

Çizgilerinizde de bir sadelik, yuvarlaklık söz konusu. Fazla teferruttan kaçınıyorsunuz...
Espriyi olabildiğince öne çıkarmak için, çizgi kendisini geri çekiyor. Teknik olarak 'başarısız' bile diyebiliriz, ama bir ruhu var çizgimin herhalde. Öyle diyorlar yani. Karikatürü çok hızlı çizerim ama saatlerce ifadelerle uğraşırım. Bence karikatürde şöyle bir ters orantı var. Ne kadar sade olursa o kadar gösterişli oluyor.

(Göksan Göktaş'ın Selçuk Erdem'le Röportajı, Şüpheleniyorum O Halde Komiğim, Radikal, 29.07.2000)Sayfa Sayısı: 111

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Boyner Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bir muhalefet biçimi olarak mizah
Merve Fergökçe

Bir toplumda yaşamak, toplumla aynı yöne gitmek hatta toplumun gideceği yönlerin belirlenmesinde rol almak. Bunları “bireyin ve toplumun sağlığı” için yaparken, herşeyin “normal” görünmesini sağlamak, ve –miş gibi davranmak. İşte aslında “günlük hayat” bu.

Bir de; yine aynı toplumda yaşamak ama aynı yolu yürürken biraz farklı gözlükler kullanmak var. Bunlar öyle gözlükler ki hem camlarının rengi farklı – dolayısıyla görüşü – hem de çerçevesi bir o kadar farklı – dolayısıyla görünüşü. Üstelik bu çerçevenin “kralı çıplak göstermek” gibi meziyetleri olmasına rağmen kimseye bir zararı yok! Aksine; toplumun yürüdüğü yolda ihtiyaç duyduğu ekmeğe, suya ve her türlü yaşam desteğine ek besin olarak sunulan ruhsal bir besini sağlıyor: Mizahı!
 .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.11.2000

Harika! Adı Unplugged olduğu için yeni bir şeyler beklemedim. Eskileri de gayet eğlenceli... Ama belki yenilikler yapsa çok daha iyi olur... :))

09.09.2000

Güzel bir kitap.Çabuk okunabilen normal bir fıkra kitabı fakat diğer üç kitabındaki fıkralar yerine yenileri olsa daha iyi olurdu.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.