Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Uluğbey'in Hazinesi

Uluğbey'in Hazinesi

Uluğbey'in Hazinesi

9/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

İleri Yayınları , Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Adil Yakubov, bir Özbek Türk'ü ve 1926 yılında doğmuş. O dönemin Sovyetler Birliği'nde babası "Milliyetçilik" suçlaması ile kurşuna dizildiğinde yıl 1944'müş. Buna karşın ve henüz 17 yaşındayken İkinci Dünya Savaş'nda gönüllü olarak Sovyet Ordusu'na katılmış ve görev yapmış.
Yakubov'un başeseri "Uluğbey'in Hazinesi"ne ise sadece Özbek dilinin değil tüm Türk dilinin en önemli romanı diyebiliriz.
Uluğbey Timur'un torunu ve Semerkand'ın hakimidir. Ama hükümdarlığı ile değil bilim adamlığı ile bilinir. Astronomi alanında çağının en büyük dehasıdır ve Ay'daki kraterlerden birine adı verilmiştir.
"Uluğbey'in Hazinesi" Uluğ Bey ve dönemini anlatan ve tümüyle gerçeklere bağlı kalınarak yazılmış bir tarihi roman.
Bu romanda kendisini bilime adayan bir hükümdarı ve bilim ile din adamları arasındaki kavgayı görecek, Nakşi tarikatının hışmını üzerine çeken alim bir hükümdarla gerici güçlerin kavgasına şahit olacaksınız.
Semerkand'da bir rasathane kuran Uluğbey ve "manevi oğlu" büyük astronomi bilgini Ali Kuşçu, çağlar sonrasına bir hazine bırakmak zorundadırlar.
Hazineyi saklama mücadelesinde Ali Kuşçu ile birlikte zindana atılacak, kellenizin üzerinde kılıç sallanırken "dünya dönüyor" diyecek, kimi zaman çok zorlanacak ve yılgınlığa kapılacak ama kendinizi hep direnmek ve hazineyi korumak zorunda hissedeceksiniz...
"Uluğbey'in Hazinesi" ileri ile gerinin, bilim ile tarikatçıların, iyilerle kötülerin, devrimcilerle döneklerin, yoksullarla zenginlerin, aşıklarla zorbaların büyük hesaplaşmasının sarsıcı romanı.
Bu başyapıtı bir hazine gibi saklayacaksınız.Sayfa Sayısı: 448

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İleri Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 448

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055452308


Yorumlar (2)

Şaheser

Gerçekten okunması gereken kitapların başında geliyor. Ancak sin baskısında insanı çıldırtan basım hataları mevcut hem de baştan sona, bu herşeyden önce esere ve okuyucuya saygısızlıktır.

Tarihin tekerrürü...

Bilimden yana olan bir hükümdarla, döneminde yaşayan nakşi din adamları arasındaki kavga ve uluğ beyin öldürülmesini konu alan bu kitabı herkese öneririm.

Bugüne ışık tutar niteliğinde olup, bugünün iktidarındakilerinde nakşi olduğunu düşünürsek tarih cidden tekerrür ediyor..

Okuyun arkadaşlar....