Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Üçleme Kitap Açıklaması


20. yüzyılın en büyük yazarlarından Nobel Ödülü İrlandalı yazar Samuel Beckett'in Watt ve Murhpy'sinin ardından Molloy, Malone Ölüyor ve Adlandırılamayan adlı romanlarından oluşan ünlü Üçleme'sini okurlarımıza sunuyoruz. Beckett'in en önemli yapıtları olarak görülen her üç romanda da tek bir kişinin çeşitlemeleri denebilecek anti kahramanlar, bedensel yetilerini yitirirken, varoluşlarını yalnızca ussal düzlemde duyumsar ve sözün içinde yaşamaya başlarlar...Molloy, koltuk değnekleriyle kent dışında bir çukurun dibinde fiziksel çöküşünün tamamlanmasını beklerken modern insanın metafizik serüvenini dile getirir: "Çürümek de yaşamaktır..." Yaşlı felçli olan Malone, ölüme, "bedenin karar vermesini" beklerken yaşamdan elinde kalan tek gücü kullanır: Kendi kendine anlattığı gerçekle düş arası öykülerle, ölüme giden devimini içinde bilinçsel ben'ini, bedensel ben'inin çöküşüne tanık kılar.Yaşamla bağlarının sonuna gelmiş, anlamlı bir varoluş iddiasını ya da gerekçesini yitirmiş yaşlı, sakat ve kendini ifade etmekten aciz insanlardır anlattıkları. Belki de hiçbir yazar güçsüzlüğün ne demek olduğunu Beckett kadar iyi anlatamamıştır...Tekil okumayla yetinmeyen okurlar için...Sayfa Sayısı: 448

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Hareketli romanlardan kolaylıkla usanan okurlar için Malone Ölüyor, kendi dilinde yapılan bir sohbet kadar can-landırıcı olacaktır. Molloy’un ardından yazdığı Malone Ölüyor, Beckett’in, romanının sivriliklerini daha da büyük bir gayretle törpüleme çabasıdır. Öyküler dilin kendinden kaçmak için kullandığı şeylerdir ve hiçbiri bir yere varmazlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Beckett romanlarından çok oyunlarıyla tanınır ama romanları en büyük başarısıdır. Yazılmış en eğlenceli düz yazılardır. Aslı Fransızca yazılan, Beckett ve Patrick Bowles tarafından İngilizce’ye sonradan çevrilmiş olan Molloy, Malone Ölüyor ve Adlandırılamayan’la tamamlanan bir üçlemenin ilk kitabıdır. Üçlemeyi tamamlamalarına rağmen bu son iki roman, Molloy’da başlayan, Beckett’in bundan sonra yazdığı her kitaba uzanan çöküşü bir sona bağlamakta yetersiz kalmışlardır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%92,9
%7,1
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

17.10.2013

tasarım

Ayrıntı Yayınları bütün kapaklarına uyguladığı şablonu bırakıp Beckett gibi ayrıcalıklı bir yazarın kitaplarına özel bir dizi-kapak tasarımı yapsa ne güzel olur!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.