Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Bu kitap bilinmeyen belgelerle Talat, Cemal ve Enver paşaların ölüme yolculuklarına ışık tutmaktadır. Bir siyasi tavır ve okul olarak İttihat ve Terakki Cemiyeti bir vatanseverler hareketidir. 1789 Fransız İhtilali`nin etkisinde olan bu hareket bir bakıma, 1839`dan beri sürdürülen Osmanlı

Yenileşmesi`nin "son"evresidir. Ancak çok dramatik bir gerçektir ki, İttihat ve Terakki, Osmanlı İmparatorluğu`nun çöküş sürecini de hızlandırmıştır.Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Remzi Kitabevi

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

20.07.2013

İttihatçıların hazin sonu

Enver, Talat ve Cemal Paşa´nın Mondros Mütarekesinden sonraki hayatları anlatılmaktadır. Talat Paşa´nın, Berlin´de ailesinin sürgün edilmesi üzerine intikam almayı düşünen Solomon Teleyran tarafından yol ortasında öldürüldüğü, sonunda düzmece mahkeme ile akli dengesi bozuk olduğu raporu ile serbest kalıp bir kahraman haline getirildiği anlatılmaktadır.
Cemal Paşa´nın Avrupa´dan sonra Afganistan´a gelip burada Ruslar´a karşı savaştığı fakat Batum´da muhtemelen yine Ermeni komitacılar tarafından şehit edildiği görülmektedir.
Enver Paşa´nın İstanbul´dan ayrıldıktan sonra hala Anadolu ile bağlantı halinde olduğu en sonunda Sakarya Savaşı'ndan sonra Anadolu´dan umudunu kesip Türkistan´a gidip Basmacılar hareketine katılması ve buradaki şehadetinin anlatıldığı bir eser.
Üç İttihatçının İttihatçılara yakışır bir şekilde şehit olmaları anlatılmaktadır. Eserin dili gayet anlaşılır bir haldedir. Bazı bizlere yabancı gelen kelimeler tarih ilminin terimleridir.
Yakın tarihimizle ilgilenenlerin mutlaka sahip olup okuması gereken bir eserdir.
Her bölümün sonunda detaylı bibliyografya hazırlanmıştır.Burada verilen bilgilerle yetinmeyip daha detaylı bilgi sahibi olacaklara yol gösterecek bir kitaptır.
Herkese iyi okumalar!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız