2,5/5 - 13 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 164

Ebat : 14x21

İlk Baskı Yılı : 2008

Baskı Sayısı : 2. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Hiçbir kitap kendimizi ve doğayı kavrayışımızı Türlerin Kökeni kadar değiştirmemiştir. 1859’da yayınlanmasından beri on binlerce nüshası basılan bu çalışmanın öne sürdüğü canlıların aşamalı ol ... Tamamını gör
14,08 TL
18,52 TL %24
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Hiçbir kitap kendimizi ve doğayı kavrayışımızı Türlerin Kökeni kadar değiştirmemiştir. 1859’da yayınlanmasından beri on binlerce nüshası basılan bu çalışmanın öne sürdüğü canlıların aşamalı olarak evrimleştiği teorisi, okurlarını şaşkınlığa uğratmış ve bir Yaratıcı olduğuna dair duyulan sarsılmaz inancın sorgulanmasına yol açmıştır. Bu kitapta ünlü bilim tarihçisi ve biyografi yazarı Janet Browne Darwin’in eserinin gelmiş geçmiş en büyük bilimsel kitap olduğunu akıcı ve canlı bir dille gösteriyor. Darwin’in teorilerinin oluşumunu, Viktoryen dönemde nasıl karşılandığını ve günümüzde de geçerliliğini korumasının nedenlerini, eserin oluşmasında en az Darwin kadar etkili olan sosyal ve tarihsel koşulların ışığında anlatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

DARWIN'İ ANLAMAK

Charles Darwin’in doğumunun iki yüzüncü, doğal seçilim yoluyla evrim kuramını ortaya attığı kitabı Türlerin Kökeni’nin yayınlanmasının yüz ellinci yılı onura 2009 yılı Darwin Yılı olarak kutlanıyor. Türlerin Kökeni’nin yayınlandığı gün olan 24 Kasım’ın yaklaşmasıyla yılın son aylarında Darwin Yılı etkinliklerinde yeniden bir canlanma yaşayacağız gibi görünüyor.

Darwin Yılı’nı, Charles Darwin üzerinden evrim kuramına karşı yürütülen kampanyaya bilim dünyasının verdiği bir yanıt olarak değerlendirilebiliriz. Evrim karşıtlarına göre evrim kuramı “sadece bir teoridir” dahası bu “Darwin’in teorisidir.”

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

“DOĞA TARİHİNDE İLERLEME YOKTUR”
STEPHEN JAY GOULD

İnsanlığın tarihinde günümüze dek üç büyük aşağılanmadan söz edilir: Kopernik, dünyayla birlikte insanı da evrenin merkezi olmaktan çıkardı. Darwin insan varlığının soykütüksel tarihini hayvanlar âleminin bir yerlerinden başlattı. Freud, bilinçdışının keşfiyle birlikte, insanın kendi evinin hakimi olmadığını anladı. Zoolog ve jeolog Stephen Jay Gould (1941 yılında New York’ta doğdu, 2002 yılında öldü) ise bize bir başka aşağılanma ayırmıştır: İnsan demektedir, ne yaratılışın tacıdır ne de evrimin doruğu. “Hata”, Gould’a göre, yeryüzündeki hem en basit hem de en eski yaşam biçiminden, bakterilerden kaynaklanır. Çokhücreli yaşam biçimleri, balıklar, kuşlar, memeliler ve hatta insan kuşkusuz ki son derece karmaşık olgulardır, ama, Gould’un argümanı şudur ki, insan “evrimin devasa soykütük ağacındaki önemsiz küçücük bir dal”dan başkası değildir. Diğe.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%66,7
%22,2
%0
%0
%11,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

12.07.2013

Dikkat Edilmesi Gereken Bir Husus

Kitap bize yalnızca Charles Darwin'in hayatını değil aynı zamanda dönemin İngiltere´sinin sosyal, kültürel ,ekonomik ve siyasi yaşantısını abartısız ve yalın bir dilde anlatıyor. Çok güzel özetlenmiş ve derlenmiş bir kitap. Fakat okuyucuların dikkat etmesini istediğim tek husus kitabın kesinlikle 1859 yılında Charles Darwin tarafından kaleme alınmış  "Türlerin Kökeni" kitabının bir çevirisi olmadığıdır. Kitap "Türlerin Kökeni" kitabının özetinden ve Charsles Darwin´in kısa biyografisinden oluşmaktadır.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız