0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
12,6 TL
18,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 04 - 10 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


İngiltere, Birinci Dünya Savaşı ve arkasından Ulusal Kurtuluş Savaşımız sırasında düşmanımızdı, Lozan Antlaşması'nı ise istemiye istemiye imzalamak zorunda kalmıştı. Ancak, Cumhuriyet'in ilanından sonra Atatürk'ün "Yurtta barış, dünyada barış" ilkesi gereğince Türkiye başta Yunanistan olmak üzere bütün komşuları ve İngiltere ile dostluk ilişkileri geliştirecekti. Ancak, İngiltere bir süre daha dostça olmayan tutumunu sürdürecek, Kürt sorununu gündemde tutacak, Musul konusunda diretecek ve Şeyh Sait isyanını kışkırtıp destekleyecekti. Ne var ki, bu sorunlar aşıldıktan sonra, İngiltere de, değişen dünya koşulları nedeniyle Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmeyi yeğleyecek, hatta Montrö Antlaşması'na giden yolda Türkiye'nin yanında olacaktı. Ancak, bu arada İngiliz ticarî çıkarları ile Türkiye'nin çıkarlarını da bağdaştırmak gerekiyordu.

Elif Uyar, bu gelişmelerle ilgili kaynaklara ve İngiliz arşiv belgelerine ve İngiliz büyükelçilerinin hükümetlerine verdiği raporlara da dayanarak 1929-1936 döneminde düşmanlıktan belirli bir dostluğa dönüşen Türk-İngiliz siyasal ilişkilerini ele almış bulunuyor. Bu arada İngiltere'de gittikçe gelişen Atatürkhayranlığını da belgeliyor.Sayfa Sayısı: 234

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yeniden Ana. ve Rum. Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.