Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

XX. yüzyılın ikinci yarısında yaşanan bilim dünyası açısından en önemli gelişmelerden biri sınıflandırma üzerine klasik kuramların sorgulanmaya başlanması ve idrak temelli sınıflandırma yaklaşımlarının ortaya koyulmasıdır. Sınıflandırma görüşündeki farklılaşma dalga dalga bütün bilim dallarını etkileyen sonuçlar doğurmuştur. Disiplinler arasında ortak çalışma kültürü artmış ve çok disiplinli bilim dalları gelişmiştir. Bu bilim dallarından biri de bilişsel antropoloji, dil bilim, psikoloji ve budun bilim alanlarındaki disiplinler arası çalışmaların sonucunda meydana gelen bilişsel budun dil bilimidir.


Türk bilişsel budun dil biliminin konularını, bakış açısını ve yöntemlerini ortaya koymak açısından başlangıç mahiyetinde bir deneme olan bu çalışmada, art zamanlı bir bakış açısıyla Türklerin tarih boyunca tabiatı nasıl algıladıkları, sınıflandırdıkları ve kavramsallaştırdıkları sorgulanmıştır. Bu doğrultuda Türk runik harfli metinlerden itibaren çağdaş Türk lehçelerine kadar Türk halk bitki sınıflandırma sistemlerinin temel aşamaları bilişsel budun dil bilim yöntemleriyle incelenmiştir.


 


(Tanıtım bülteninden)


 


 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.