0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
11,2 TL
16,0 TL %30
Standart Teslimat : 22 Ocak - 26 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tunceli Medeniyete Açılıyor Kitap Açıklaması

 


Cumhuriyet’in Gözüyle Kürt Meselesi dizisini hazırlarken Kemalist Devrim’in Doğu’ya ve Kürtlere bakış açısını belgelere dayanarak aktarmayı amaçlamıştık. Bu çerçeve içerisinde, dizinin ikinci kitabı olarak yayımladığımız Naşit Hakkı Uluğ’un Tunceli Medeniyete Açılıyor isimli çalışması, bölgedeki ortaçağ kalıntılarına karşı girişilen savaşın canlı ve ilk ağızdan anlatımını içermektedir.

Uluğ kitabında, Kemalist Devrim’in feodalizme ve diğer ortaçağ kalıntılarına karşı duyduğu devrimci öfkeyi ve uzlaşmaz tavrı gözler önüne sermektedir.

Uluğ’un yazdıklarını okurken Kemalist Devrim’i tamamlayamamanın Türkiye’ye neye mal olduğu çok iyi anlaşılmaktadır. Cumhuriyet’in tasfiye etmek için var gücüyle çabaladığı feodal kalıntılar, aşiret ilişkileri ABD’ye bağlı iktidarlar döneminde yeniden hortlamıştır.
ABD ve işbirlikçileri tarafından tekrar piyasaya sürülen feodal geriliklere karşı mücadelede Kemalist dönemin bakış açısını nesnel olarak incelemek son derece önemlidir. Dizimizin bu kitabının tarihimizin ve sorunlarımızın anlaşılmasına katkı yapacağına inanıyoruz.Sayfa Sayısı: 245

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları
Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.02.2009

..

Dönemin-ve maalesef hala kısmen günümüzün-sorunlarını ele alan,Doğu´da yaşayan halkımızı ezen ağa ve şeyh takımının pisliklerini ortaya koyan,Cumhuriyet hükümetinin bu konuda neler yaptığı ve neler yapması gerektiğini ortaya koyan ilginç bir çalışma.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.