Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


George Steiner edebiyat kuramı alanında bir klasik haline gelmiş Tolstoy mu Dostoyevski mi 'de bu iki dev iki romancının eserlerini epik ve dramatik yazın gelenekleri bağlamında değerlendiriyor. Ütopik inançları ve insanlığa duyduğu güvenle Tolstoy bir iyimserdir ve bile isteye kendisini Homeros ile ilişkilendirecek epik bir tarz yaratmıştır. En kasvetli, trajik metafizikçilerden olan Dostoyevski ise kökleri Kral Oidipus'a ve Kral Lear'a uzanan drama geleneğinin devamcısıdır. Steiner metni dışa kapalı, bağımsız bir referans sistemi sayan yapıbozumcu eleştiriden çok farklı bir "eski tarz eleştiri" örneği sergiliyor. Ona göre "eski tarz eleştiri hayranlıktan doğar. Bazen yapıttan bir adım uzaklaşıp onun ahlaki amacına bakar. Edebiyatın her şeyden soyutlanmış olarak var olmadığını, aksine tarihsel ve siyasal enerjilerin etkileşiminin tam merkezinde yer aldığını düşünür. Hepsinden önemlisi, eski eleştiri kapsamı ve doğası bakımından felsefidir."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 384

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

A) Tolstoy; B) Dostoyevski; C) İkisi de; D) Hiçbiri
Ceyhan Usanmaz 14-04-2015

Tolstoy mu, Dostoyevski mi? Öyle kolayca cevaplanabilecek bir soru değil George Steiner’ın ortaya attığı. Belki ilk başta, Tolstoy’a ya da Dostoyevski’ye belli bir “yakınlık” hissiyle cevap verilebilir ama bu cevabın peşi sıra sorulabilecek “Peki neden” sorusuna birkaç cümle ile açıklama getirmek bir hayli zorlayıcı olabilir; oturup hakkında pekala bir kitap bile yazılabilir. George Steiner’ın yaptığı da bu olmuş zaten!.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

01.12.2015

ufuk açıcı

Çok iyi bir kitap. Dostoyevski ve Tolstoy araştırmaları yapanlar için vazgeçilmez bir kaynakça

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız